„XXII Międzynarodowy Festiwal Jeunesses Musicales” zakończył się wczoraj „IV Kieleckimi Spotkaniami z Jazzem”. Organizatorzy – jak co roku – na zakończenie Festiwalu, postarali się o najlepszych artystów. W tym roku jednak cały Festiwal prezentował się na jednolitym, najwyższym poziomie, co może wyłącznie cieszyć zagorzałych miłośników muzyki.Jazzowa jesień w Pałacyku Zielińskich rozpoczęła się nader obiecująco. Publiczność dopisała przybywając nader licznie i do ostatniego miejsca zapełniając salę. Nic wszakże dziwnego, ponieważ na deskach kameralnej sceny Domu Środowisk Twórczych swoje najpiękniejsze kompozycje zaprezentować miały dwa znakomite zespoły. Jako pierwsi – maestro fortepianu Bogdan Hołownia oraz jego przeurocza partnerka – diva vocalu jazzowego Marzena Ślusarska, tworząc duet o poetyckiej nazwie „Floating On Silence” (pol. „Unosząc się w Ciszy”). Następnie porcję wspaniałego jazzu zaprezentował „Quartet Zbigniewa Namysłowskiego” w składzie: Sławomir Jaskułke – fortepian; Krzysztof Pacan – kontrabas; Jacek Pelc – bębny; i oczywiście Zbigniew Namysłowski na saksofonach.
SYLWETKI
Marzena Ślusarska – Jej jazzowy debiut zwieńczony został sukcesem na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu (1992) i od tego momentu rozpoczęła się jej współpraca z wieloma znaczącymi postaciami polskiego jazzu, miedzy innymi zespołami: K. Jonkisza, W. Pawlika, grupą „Walk Away”, Big Band`Em Z. Kulki oraz pianistami: P. Perlińskim, A. Dutkiewiczem, J. Szprotem, a przede wszystkim Bogdanem Hołownią. Koncertuje w kraju (oprócz występów klubowych także: Pol-jazz Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz Standard Festiwal) i poza jego granicami: m.in. Holandia, Turcja. W dorobku fonograficznym Marzena ma trzy płyty: „The 9-th Of November” (Koch) nagraną z Kwartetem K.Jonkisza – oprócz be-bopowych standardów zawierających kompozycje K. Dębskiego, „Kolędy (Polonia)” – w jazzowym ujęciu i „Floating On Silence” – duet z Bogdanem Hołownią.
Bogdan Hołownia – Absolwent Berkele Collage of Music w Bostonie. Po powrocie do kraju rozchwytywany przez liderów współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Lorą Szafran, Ewą Bem, Tomaszem Szukalskim.
Ostatnio dał się poznać również jako aranżer i lider własnego zespołu. W jego dyskografii znalazły się dwie płyty nagrane dla wytwórni Sony Music – solowa „Don`t Ask Wy” nagrodzona jazzowym „Fryderykiem” za rok 2000, „Chwile…” z przepięknie zaaranżowanym piosenkami okresy międzywojennego oraz „Floating On Silence” z Marzeną Ślusarską.
Zbigniew Namysłowski Quartet – Istnieje od 1963 roku. Pierwszy występ miał miejsce w Warszawie na festiwalu Jazz Jamboree w październiku 1963 r. Od tego czasu rozpoczął się okres licznych tras koncertowych i festiwali w całej Europie. Pierwsza płyta Kwartetu to właśnie nagranie pamiętnego koncertu J.J`63. Potem w 1964 ukazały się dwie płyty studyjne. Jedna wydana w Polsce „Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego”, a druga wydana w Anglii dla wytwórni dla wytwórni DECCA pod tytułem „Lola” była pierwszą płytą polskiego zespołu wydaną na Zachodzie. Od tego czasu skład zespołu zmieniał się wielokrotnie. W obecnym składzie, który pracuje ze sobą bez zmian od czterech lat, grają niezwykle utalentowani młodzi muzycy, stanowiący absolutną czołówkę w Polsce. W lutym 2003r. zespół nagrał płytę pt. STANDARDS. W nieustannie poszerzającym się repertuarze ZNQ znajdują się prawie wyłącznie kompozycje Zbigniewa Namysłowskiego, uznawanego za kompozytora nr 1 w Polsce. Muzyka, którą wykonuje zespół, to nowoczesny jazz łączący elementy najnowszych trendów jazzowych z elementami folkloru, rytmów rockowych, latynoskich, bałkańskich i bardzo osobistych lidera. Całość głęboko osadzona w korzeniach tradycyjnego rytmicznego jazzu.
Zbigniew Namysłowski – Urodzony 9.9.1939 w Warszawie. Naukę gry na fortepianie, a później na wiolonczeli pobierał w szkołach muzycznych Krakowa i Warszawy. I właśnie wiolonczela była pierwszym instrumentem, na którym wystartował jako jazzman. Było to w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy i później na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny, a puzon (wiolonczela poszła w odstawkę) był instrumentem, na którym grał w znanych polskich zespołach dixielandowych takich jak: Zespół Zygmunta Wicharego, New Orleans Stompers, oraz Modern Dixielanders, którego był liderem. Potem odkrył jazz nowoczesny, a uznawszy, że saksofon jest królem instrumentów, rozpoczął karierę saksofonisty. Wykonał liczne koncerty na festiwalach i trasach koncertowych we wszystkich krajach Europy a także poza kontynentem: USA, Kanada, Indie, Australia, Nowa Zelandia, Izrael, Kuba, Meksyk a ostatnio nawet w Brazylii i Kuwejcie.