Aby uczcić lądowanie człowieka na Księzycu, Google udostępnił w Google Earth – interaktywny, trójwymiarowy atlas Księżyca.Księżyc w Google Earth pozwala m.in. eksplorować wirtualny księżycowy krajobraz, udać się na wycieczkę z astronautami Buzzem Aldrinem (Apollo 11) i Jackiem Schmittem (Apollo 17), zapoznać się z najnowszymi projektami łazików biorących udział w konkursie Google Lunar X-PRIZE, oglądać panoramiczne zdjęcia wysokiej rozdzielczości oraz dotychczas niepublikowane filmy z powierzchni Księżyca. Główna mapa Księżyca w Google Earth wykorzystuje także topografię naturalnego satelity ziemi opracowaną na podstawie najświeższych danych zebranych przez misję Kaguya Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA i Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii NAOJ.
Realistyczny, trójwymiarowy obraz Księżyca w Google Earth pozwala wrócić do najważniejszych momentów w historii eksploracji naszego naturalnego satelity, a także przybliżyć ją tym, którzy dopiero zaczynają swoja astronomiczną przygodę. Dzięki temu użytkownicy mogą lepiej poznać zależności między Ziemią a krążącym wokół nas Srebrnym Globem.
— Czterdzieści lat temu dwóch ludzi spacerowało po Księżycu. Od dziś, dzięki Księżycowi w Google Earth, każdy może spacerować ich śladem — powiedział Product Manager Michael Weiss-Malik z Google. — Setki milionów ludzi z całego świata zyskuje dostęp do interaktywnej prezentacji trójwymiarowej misji kosmicznych Apollo.
— Dzisiejsza premiera jest rezultatem ciągłej współpracy między Google oraz amerykańskim centrum badawczym NASA w Ames, zapoczątkowanej w listopadzie 2006 roku, kiedy to podpisaliśmy porozumienie Space Act Agreement z naszym sąsiadem z Doliny Krzemowej — powiedział S. Pete Worden, dyrektor NASA Ames Research Center w Moffett Field w Kalifornii. — Cieszymy się, że uczestniczyliśmy w urzeczywistnieniu tego pomysłu, który umożliwia wirtualne zwiedzanie Księżyca każdemu użytkownikowi komputera z dostępem do internetu.
Oprócz obserwacji obrazów z satelity i ukształtowania terenu, Księżyc w Google Earth pozwala na wyświetlenie następujących warstw:
• Wybrane zdjęcia satelitarne (Featured Satellite Imagery) — obrazy satelitarne oraz szczegółowe opisy wybranych obszarów Księżyca pochodzące z programu „Księżycowe Zdjęcie Tygodnia” Uniwersytetu Stanu Arizona.
• Zdjęcia z pojazdów kosmicznych (Spacecraft Imagery) — wybrane zdjęcia wykonane kamerą pomiarową misji Apollo, Clementine oraz Lunar Orbiter.
• Misje Apollo (Apollo Missions) — podróż w czasie do epoki Apollo i miejsc lądowania misji Apollo 11-17. Można tu oglądać panoramiczne zdjęcia i niepublikowane wcześniej filmy Spacecraft Films, a także poczytać o miejscach, które astronauci odwiedzili podczas wypraw na Księżyc.
• Wycieczki z przewodnikiem (Guided Tours) — wycieczki (z narracją) po powierzchni Księżyca z astronautami Apollo Buzzem Aldrinem (Apollo 11) i Harrisonem H. „Jackiem” Schmittem (Apollo 17)
• Mapy Historyczne (Historic Maps) — geologiczne i topograficzne mapy Księżyca z czasów misji Apollo, które były używane przez kontrolę lotu podczas podróży na Księżyc.
• Ludzkie Artefakty (Human Artifacts) — informacje o różnego rodzaju sprzęcie badawczym, który ludzie pozostawili na Księżycu, oraz informacje o tym, gdzie można je dziś znaleźć. Przedmioty pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, byłego Związku Radzieckiego, Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Indii. Niektóre z nich są przedstawione jako modele 3D.
Aby eksplorować Księżyc w Google Earth, wystarczy otworzyć program Google Earth w wersji 5.0 i zmienić tryb „Ziemia” na „Księżyc” w górnym pasku narzędzi. Więcej informacji znaleźć można na stronie http://earth.google.com/moon. Program Google Earth 5.0 dostępny jest pod adresem http://earth.google.com/intl/pl.