Powołując się na papieskie „nauczanie na temat godności człowieka i znaczenia pracy ludzkiej” władze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zaapelowały o udzielenie pracownikom w piątek – w dniu pogrzebu Jana Pawła II – dnia wolnego od pracy.Apel związkowców
„Dajmy każdemu rodakowi możliwość osobistego pożegnania Papieża w sposób najgodniejszy, w skupieniu i modlitwie” – głosi apel kierownictwa związku, przekazany dziennikarzom na konferencji prasowej w Gdańsku. O poparcie apelu związek zwrócił się do organizacji pracodawców oraz władz państwowych i samorządowych.
Rzecznik poinformował, że do Watykanu na pogrzeb może się wybrać nawet kilka tysięcy związkowców. Ustalono już, że „Solidarność” w oficjalnej delegacji będą reprezentować jej przewodniczący Janusz Śniadek, były szef związku Marian Krzaklewski oraz dwóch wiceprzewodniczących Jerzy Langer i Maciej Jankowski.
Szybkie decyzje w Łodzi i Częstochowie
Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki już zadecydował, że dzień, w którym odbędzie się pogrzeb papieża, będzie dniem wolnym od pracy. Zarzadzenie dotyczyć ma wszystkich placówek miejskich, szkół oraz instytucji oświatowych i kulturalnych podległych samorządowi miejskiemu.
Podobną decyzję co do podległych im placówek mają podjąć wojewoda łódzki Stefan Krajewski oraz marszałek województwa Stanisław Witaszczyk.
Dzień pogrzebu Jana Pawła II będzie dniem wolnym od pracy w Częstochowie poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ireneusz Leśnikowski.
Decyzja ta dotyczy wszystkich instytucji i placówek podległych prezydentowi i samorządowi Częstochowy, tj. szkół, placówek kultury i samego urzędu. Prezydent podjął już decyzję, że pojedzie na pogrzeb do Watykanu, ale nie wiadomo jak liczna będzie delegacja miasta.
W holu Urzędu Miasta wyłożona jest księga kondolencyjna, a widocznym dla podróżnych znakiem żałoby jest opasanie kirem tablic z napisem „Częstochowa” stojących na granicy miasta.