Kamienne figurki i naszyjnik z zębów polarnego lisa sprzed 16-stu tysięcy lat znaleźli niedaleko Sandomierza archeolodzy badający stanowisko z czasów późnego paleolitu. Chociaż w tym roku pracę już kończą, to znaleźli tu zajęcie na kilka następnych sezonów.Jak żyli łowcy mamutów i nosorożców przed szesnastoma tysiącami lat – odpowiedź na to pytanie mają dać badania prowadzone w Wilczycach. Choć pierwsze rozpoczęto już 9 lat temu, to archeolodzy wciąż trafiają tu na zaskakujące znaleziska. Najciekawsze z nich znajdowały się w lessowym uskoku, do którego podczas topienia lodu zapadła się część obozowiska.
Archeolodzy znaleźli tu również naszyjnik z zębów pieśca, czyli polarnego lisa. Dobrze zachowane kości są dla archeologów cennym, bo rzadkim znaleziskiem. W Wiczycach odgrzebano między innymi pozostałości po mamutach, nosorożcu i drobnych gryzoniach, którymi żywili się stacjonujący tu myśliwi. Archeolodzy są przekonani, że Ziemia Sandomierska kryje jeszcze wiele tajemnic.
Co roku w okolicach Sandomierza prowadzone są badania na kilku stanowiskach. Najciekawsze znaleziska po opracowaniu wzbogacają zbiory regionalnych muzeów.