Organizatorzy obchodów 60 rocznicy lądowania w Normandii przewidują, że przybędzie na nie kilkanaście tysięcy weteranów.Z samej tylko Wielkiej Brytanii przyjedzie od 7 do 10 tysięcy byłych żołnierzy D-Day, a wraz z rodzinami około 25 tysięcy osób. Wezmą oni udział w 40 różnych imprezach rocznicowych podczas weekendu 5-6 czerwca.Na obchody 60 rocznicy otwarcia Drugiego Frontu w Europie przybędą też głowy państw i szefowie rządów z 16 byłych państw alianckich, w tym prezydenci George Bush, Jacques Chirac, Aleksander Kwaśniewski i Władymir Putin oraz premier Tony Blair.
Kontrowersja wokół Niemców
Zaproszenie do Normandii objęło też weteranów niemieckich i szefa rządu dawnego przeciwnika, kanclerza Gerharda Schroedera.
Zaproszenie Niemców wzbudziło pewne opory, zwłaszcza wśród weteranów z USA, którzy stracili na plaży Omaha ponad 6 tysięcy swoich kolegów.
Również Kanadyjczycy wyrazili niezadowolenie, a prezes brytyjskiego Stowarzyszenia Weteranów Normandii, gen. Peter Martin powiedział, że spodziewa się głośnych protestów mniejszości swoich członków.
Na innych polach bitewnych dochodziło już do spotkań weteranów obu walczących stron, ale w przypadku Normandii alianncy kombatanci przypominają, że mieli do czynienia z bezwzględnymi żołnierzami dywizji pancernych Waffen-SS.
Darmowe paszporty i bilety
Z okazji rocznicy D-Day rząd brytyjski wprowadza nowy przepis, w myśl którego wszyscy obywatele powyżej 75 roku życia kwalifikują się do otrzymania darmowych paszportów.
Jak obliczono, paszport za darmo będzie się należał prawie 4 i pół milionom Brytyjczyków.
Tymczasem rząd w Paryżu postanowił uhonorować weteranów lądowania w Normandii wszystkich narodowości darmowym 3-dniowym biletem kolejowym otwartym na wszystkie trasy w całej Francji, wartym prawie 200 dolarów.