Koncertowa Msza Papieska Missa Solemnis Sandomieriensis „Beati Mundo Corde”, skomponowana przez Wojciecha Mrozka, ma być wykonana w 15 polskich katedrach i przy grobie Jana Pawła II w Watykanie.W oparciu o te muzyczne wydarzenia powstanie wyjątkowy film oraz album. Pomysł ma błogosławieństwo kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Kazimierza Nycza oraz biskupa Andrzeja Dzięgi.
Missa Solemnis Sandomieriensis „Beati Mundo Corde” została skomponowana dla upamiętnienia pobytu Jana Pawła II w Sandomierzu. Teraz, wykonana w najpiękniejszych polskich świątyniach i w Watykanie, utrwalona w formie filmu i wydawnictwa książkowego, ma być hołdem Papieżowi – Polakowi w roku 30-lecia jego pontyfikatu. Przy dźwiękach oratorium pokazane zostaną niezwykłe miejsca dla historii Kościoła i Polski, związane z osobą Ojca Świętego.
DZIEŁO PRZYPADKU
Powstanie Koncertowej Mszy Papieskiej Missa Solemnis Sandomieriensis „Beati Mundo Corde” to, jak wspomina kompozytor Wojciech Mrozek, w dużej mierze dzieło przypadku – efekt rozmowy, która zimą 2006 roku odbyła się między nim a burmistrzem Jerzym Borowskim. Gdy Wojciech Mrozek, pełniący funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”, ujawnił zamysł skomponowania dzieła poświęconego osobie Papieża – Polaka, okazało się, że burmistrz poszukuje utworu muzycznego, który godnie uświetni odsłonięcie figury Jana Pawła II, w siódmą rocznicę jego pobytu w Sandomierzu.
Pomysł napisania Missa Solemnis Sandomieriensis spodobał się ordynariuszowi sandomierskiemu biskupowi Andrzejowi Dziędze, który objął nad nim patronat duchowy i liturgiczny.
– Ksiądz biskup postawił jeden warunek: dzieło nie może być trywialne; nie chodzi o sacro-song czy inne uproszczenia. Ma to być muzyka klasyczna, choć bogata i nowoczesna w formie. W końcu Sandomierz to miasto wybitnego renesansowego kompozytora Mikołaja Gomółki – opowiada kompozytor.
Termin był napięty, na napisanie dzieła było nie więcej niż trzy miesiące. Wojciech Mrozek pracował w Sandomierzu, w malowniczo położonym Domu Pracy Twórczej „Alicja” na Starówce.
SZYBKIE TEMPO, WSPANIAŁY EFEKT
O napisanie tekstów do poszczególnych części Mszy Wojciech Mrozek zwrócił się do Bogusława Żmijewskiego. Żmijewski, olsztyński twórca i animator kultury, był współzałożycielem legendarnego zespołu „Niebo”, laureatem Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Piosenka z jego tekstem „A jednak po nas coś zostanie…” była uznawana za hymn pokoleniowy młodzieży lat siedemdziesiątych.
W powstawaniu dzieła, w wymiarze sakralno – liturgicznym, uczestniczyli sandomierzanie – ksiądz profesor Wiesław Wilk i siostra doktor Maria Konopka, opiekunka Chóru Katedralnego.
Dziś twórcy trochę żartem, trochę serio mówią, że to zapewne Opatrzność, a najpewniej sam Jan Paweł II spowodował, że monumentalne dzieło powstało zaledwie w 32 dni, a prace nad nim zakończono w pierwszą rocznicę śmierci Papieża.
Oratorium składa się z 15 części, partytura ma ponad 400 stron, a wykonanie dzieła zajmuje blisko 90 minut.
ECHA SANDOMIERSKIEJ HOMILII
Tytuł dzieła „Błogosławieni czystego serca …” to motto homilii, którą Jana Paweł II wygłosił na sandomierskich błoniach, podczas swojej pielgrzymki w czerwcu 1999 roku. Słowa Jana Pawła II pobrzmiewają w dziele Mrozka.
Msza składa się z pięciu części głównych: Kyrie Eleison, Gloria, Credo, Sanctis i Agnus Dei śpiewanych po łacinie; dziewięciu części uzupełniających, które odnoszą się do głównych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II oraz finałowego hymnu Jana Pawła II – „Choć odszedłeś jesteś z nami…”.
Prapremierowe wykonanie fragmentów Wielkiej Mszy Papieskiej „Beati Mundo Corde” odbyło się 11 czerwca 2006 roku na Świętym Krzyżu, w ramach obchodów tysiąclecia życia monastycznego w Polsce. Wykonanie premierowe miało miejsce następnego dnia, podczas uroczystości odsłonięcia figury Papieża – Polaka u stóp sandomierskiej skarpy.
W ciągu roku od premiery Wielkiej Mszy Papieskiej wysłuchały również tysiące wiernych w kościołach w Jaworznie, Iławie, Gdańsku i Płocku. Patronat nad wszystkimi wykonaniami objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Całości dzieła sandomierzanie mogli wysłuchać po raz pierwszy 17 października tego roku, podczas koncertu finałowego Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”. Koncert odbył się w niezwykłym miejscu, naznaczonym obecnością Jana Pawła II – w bazylice katedralnej.
Płockiej Orkiestrze Symfonicznej towarzyszyli: chór Zmartwychwstania z miasta Równe na Ukrainie, chór Vox Juventutis z Płocka, sandomierski Chór Katedralny oraz znakomici soliści: Bożena Harasimowicz (sopran), Anita Rywalska-Sosnowska (sopran), Agata Sava (mezzosopran), Vasyl Ponajda (tenor), Józef Frakstain (bas). Orkiestrę poprowadził Wojciech Mrozek.
W październiku wydany został dwupłytowy album, zawierający wszystkie teksty wykorzystane w treści Mszy. Rejestracji dokonano w Płocku i Olsztynie.
KONCERTY, FILM I ALBUM
– Marzą nam się wykonania Mszy w najważniejszych polskich bazylikach i katedrach. Chcielibyśmy, aby każda część Mszy była duchowo związana z jedną ze świątyń, w których Jan Paweł II był i która promieniuje na życie duchowe Polaków – przyznaje Wojciech Mrozek.
Marzenie nabiera realnych kształtów, spełni się już w przyszłym roku. W planach jest wykonanie Wielkiej Koncertowej Mszy Papieskiej „Beati Mundo Corde” w 15 kościołach związanych z pielgrzymkami Ojca Świętego do Ojczyzny. Każda z części Mszy będzie dedykowana jednej z bazylik. Trasa koncertowa, przewidziana na maj, czerwiec i lipiec, będzie obejmowała: Święty Krzyż, Sandomierz, Przemyśl, Kraków, Kalwarię, Wadowice, Częstochowę, Wrocław, Lublin, Warszawę, Płock, Toruń, Olsztyn, Gdańsk, Gniezno, Poznań i Szczecin. Ostatnim miejscem realizacji będzie grób Jana Pawła II w Rzymie.
Wszystkie koncerty będą rejestrowane przez telewizję. W oparciu o te materiały powstanie film prezentujący wykonania dedykowanych części Mszy w poszczególnych bazylikach. Film wzbogacony zostanie o ujęcia pokazujące niezwykłość świątyń oraz materiały archiwalne, które dokumentują pobyt w ich murach Ojca Świętego.
Końcowym efektem projektu będzie ekskluzywne, artystyczne wydawnictwo – dwugodzinny film „Modlitwy z Janem Pawłem II”, rozszerzone o publikację książkową z opisami i historią poszczególnych bazylik i katedr wraz z szeroko udokumentowaną ikonografią.
Zamierzenie, przyznaje Wojciech Mrozek, jest trudne i nadzwyczaj ambitne. Ale skoro w 32 dni powstała piękna Msza, to również i ten plan na pewno uda się zrealizować…
Małgorzata Płaza, Echo Dnia