O ponad 180 klocków drzeworytniczych, z których powstały prace czarodzieja rylca Stefana Mrożewskiego, wzbogaciło zbiory Muzeum Narodowe w Kielcach. Wśród nich są cenne matryce do cyklu ilustracji „Ballad i romansów”.Drzeworyty przekazał do muzeum Andrzej Mrożewski, syn artysty. Część bogatego zbioru trafiła do Biblioteki Narodowej w Warszawie. To, że cenne klocki znalazły się w Kielcach, muzeum zawdzięcza sentymentowi artysty do naszego regionu, w którym mieszkał jego przyjaciel – kolekcjoner Ludwik Wiktor Kielbass, który przed laty również przekazał swoją kolekcję do muzeum, w tym ponad 200 prac Mrożewskiego. Obecny dar uzupełnia tę kolekcję.
Do Kielc przyjechały 182 matryce do 190 grafik o różnej tematyce: portrety m.in. Paderewskiego i Piłsudskiego, cykl ilustracji m.in. do „Ballad i romansów” czy antologii poezji „Madonny poetów”, ekslibrisy m.in. Kielbassa i Szaniawskich oraz cykl kart bożonarodzeniowych. Klocki pochodzą z okresu od lat 30. do lat 70. ubiegłego wieku
– To niezwykle cenny dar, dzięki któremu można zobaczyć, jak wygląda warsztat artysty. Dysponując tylko odbitkami, nie jesteśmy w stanie dobrze poznać pracy. Dopiero mając matryce, mamy pełne wyobrażenie o jego twórczości – mówi Joanna Kaczmarczyk z Muzeum Narodowego w Kielcach.
Muzealnicy wspólnie z synem artysty opracują eksponaty. Część kolekcji Mrożewskiego zostanie pokazana wiosną przyszłego roku podczas wystawy z okazji stulecia kieleckiego muzeum.
Stefan Mrożewski (1894-1975) lata wojny spędził w Świętokrzyskiem. Tu powstała duża część jego grafik.
mon Gazeta Wyborcza