Przejazd bryczką, gra w kości, jazda sprawnościowa zabytkowym Starem, promocyjne ceny biletów, nowe wystawy, wykłady, prelekcje i lekcje muzealne – takie atrakcje czekają na wszystkich, którzy w dniach 1-7 października pojawią się w muzeach naszego województwa. Wszystko za sprawą Świętokrzyskich Dni Muzeów, organizowanych po raz pierwszy przez Urząd Marszałkowski.W akcji biorą udział prawie wszystkie placówki muzealne województwa. Każda z nich samodzielnie przygotowała ofertę na pierwszy tydzień października. Muzea otwierają swoje podwoje, także prezentując to, co do tej pory było ukryte, schowane, zabezpieczone. W Muzeum Zabawek i Zabawy dzieci poznają muzealne kartoteki, a także nauczą się wypełniania kart katalogowych i opisywania eksponatów. W Muzeum Narodowym zaplanowano wykład i pokaz prac konserwatorskich, a w Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie pokazane zostaną biblioteczne starodruki.
Muzea postawiły także na praktykę: W Chałupkach każdy będzie mógł ulepić gliniane naczynie, w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie i Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu – wybić monetę okolicznościową, a w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach samodzielnie odlać trop dinozaura. W kilku placówkach otwarte zostaną nowe wystawy (Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum w Szydłowie), w wielu obniżone zostaną ceny biletów, a w pakietach zwiedzania znajdą się lekcje muzealne, dodatkowe prezentacje i pokazy. Odbędzie się także kilka imprez okolicznościowych: „Dary jesieni w Tokarni czy Jarmark Szydłowski.
Współczesnym turystom muzea kojarzą się nieszczególnie: niczego nie wolno dotykać, wszystko pozamykane w gablotach, nieco zakurzone i jakby zupełnie z innej epoki. Legendarne wawelki, czyli kapcie zakładane na obuwie, aby nie zniszczyć posadzek, i nudzące się lub robiące na drutach panie w każdej sali – taki obraz muzeów wielu dorosłych pamięta z dzieciństwa. Współczesne, doskonale przygotowane muzea są już zupełnie inne. Przekonał się każdy, kto odwiedził chociażby Muzeum Powstania Warszawskiego: projekcje multimedialne i dźwiękowe, bombardowanie efektami, aranżacje pozwalające poczuć czas wojny w Warszawie (szpital polowy, kanał, którym przemieszczali się powstańcy).
Świętokrzyskie muzea jeszcze takie nie są. Być może akcja Świętokrzyskich Dni Muzeów zainaugurowana w tym roku pomoże to zmienić.
Szczegółowe informacje o Świętokrzyskich Dniach Muzeów: www.sejmik.kielce.pl