Utwory wielkich kompozytorów, wybitni wykonawcy – wokaliści, instrumentaliści, zespoły chóralne i orkiestrowe oraz uzdrowiskowa aura – to atrakcje XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im Krystyny Jamroz. Festiwal – już po raz 13 – odbędzie się od 30 czerwca do 7 lipca w Busku-Zdroju. Został powołany do życia ku czci zasłużonej dla polskiej sceny operowej wokalistki Krystyny Jamroz (1923-1986).– W tym roku nazwisko artystki uwiecznione zostanie jako pierwsze w specjalnej „alei gwiazd” festiwalu – zapowiedział dyrektor artystyczny imprezy Artur Jaroń. Inauguracyjny koncert wypełnią arie i duety z repertuaru Jamroz w wykonaniu Romy Owsińskiej i Aleksandry Stokłosy (sopran), Renaty Dobosz (mezzosopran), Adama Szerszenia (baryton) i Piotra Friebe (tenor) oraz orkiestry symfonicznej filharmonii z Zabrza. Koryfeuszem wieczoru będzie Wiesław Ochman (tenor).
W programie na kolejne dni znalazły się wiedeńskie walce w wykonaniu orkiestry Strauss Ensemble z Kielc, muzyka latynoska „Solo tre” z udziałem Beatriz Blanco (mezzosopran) z Wenezueli i utwory Vivaldiego w interpretacji Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Stefania Toczyska (mezzosopran) zaprosi melomanów na wieczór pieśni, a z kolei Marek Drewnowski (fortepian) – na koncert „Czar walca”.
Festiwalowa publiczność będzie mogła wysłuchać „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego. Utwór wykonają: Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Dorota Radomska (sopran), Ewa Marciniec (alt), Adam Kruszewski (baryton) i Krzysztof Jakowicz (skrzypce).Z kolei Chór Polskiego Radia w Krakowie pod batutą Krzysztofa Pendereckiego zaprezentuje muzykę sakralną od baroku po współczesność; w programie nie zabraknie utworów dyrygenta.
W programie „Co tu jest grane?” wystąpi Waldemar Malicki (fortepian) i orkiestra Benarda Chmielarza. Grupa Rafała Kmity zaprezentuje „Aj, waj, czyli historie z cynamonem”, a klezmer Leopold Kozłowski i jego krakowski zespół – „Rodzynki z migdałami” – koncert piosenek żydowskich.
Festiwalowe koncerty odbędą się w Busku-Zdroju, a także w Kurozwękach, Pińczowie i Wiślicy. Zorganizuje je – jak co roku – Buskie Samorządowe Centrum Kultury.