Tajwańska aktorka Shu Qi i portugalski reżyser Manoel de Oliveira otworzyli w środę wieczorem jubileuszowy 60 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Ceremonię otwarcia festiwalu poprowadziła niemiecka aktorka Diane Kruger.Na inaugurację festiwalu zaplanowano pokaz filmu Chińczyka Wong Kar Waia pt. „My Blueberry Nights” – opowieść o młodej kobiecie, która wyrusza w podróż po Ameryce i poszukuje miłości. W roli głównej wystąpiła znana piosenkarka Norah Jones.
„My Blueberry Nights” znalazł się wśród 22 filmów walczących o tegoroczną Złotą Palmę. W grupie tej, obok obrazów „Death Proof” Quentina Tarantino i „Promise Me This” Emira Kusturicy, będą też m.in. dramat Gusa Van Santa „Paranoid Park” oraz przygodowy film braci Joela i Ethana Coenów „No Country for Old Men”.
„Death Proof” Tarantino, pokazywany już w kinach w USA, zyskał tam spory rozgłos. Zdaniem krytyków z pisma „Hollywood Reporter”, nowy film Tarantino to „dawka chorego, szokującego i perwersyjnego klimatu”. „Death Proof” jest opowieścią o sadystycznym mordercy (w jego roli Kurt Russell), który podróżuje samochodem i zabija młode seksowne kobiety. Na ekrany polskich kin trafić ma 20 lipca, jako „Grindhouse vol. 1. Death Proof”.
„Promise Me This” („Zavet”) Kusturicy to z kolei opowieść o chłopcu, który poszukuje prawdziwej miłości. Chłopiec ten obiecuje umierającemu dziadkowi, że powróci do rodzinnej wioski już jako dojrzały mężczyzna i przedstawi dziadkowi swoją żonę. W jednej z ról wystąpiła Juliette Binoche.
Ponad połowa, bo aż 13 z 22 filmów walczących o Złotą Palmę to dzieła reżyserów, którzy nigdy jeszcze nie startowali w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Tegoroczny konkurs będzie „mieszanką tradycji z nowoczesnością; obrazów słynnych reżyserów z filmami twórców, którzy dopiero torują sobie drogę do kariery” – zapowiedział dyrektor festiwalu, Gilles Jacob.
Poza konkursem w Cannes pokazywane będą m.in. filmy: „A Mighty Heart” Brytyjczyka Michaela Winterbottoma, komedia kryminalna „Ocean’s Thirteen” Amerykanina Stevena Soderbergha i „Sicko” – nowy dokument Michaela Moore’a, reżysera głośnych filmów „Fahrenheit 9/11” i „Zabawy z bronią”.
W ramach Dnia Polskiego zaprezentowanych zostanie osiem filmów: trzy fabularne pełnometrażowe („Chaos” Xawerego Żuławskiego, „Co słonko widziało” Michała Rosy i „Palimpsest” Konrada Niewolskiego), cztery krótkometrażowe („Melodramat” Filipa Marczewskiego, „Kilka fotografii” Marcina Pieczonki, „Fabryka” Macieja Adamka i „Emilka płacze” Rafała Kapelińskiego) oraz jeden dokumentalny – „Nasiona” Wojciecha Kasperskiego.
W konkursie filmów animowanych o nagrodę walczyć będzie polska „Arka” w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa i Marcina Kobyleckiego.
Zaplanowano także specjalny pokaz filmu „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Projekcja odbędzie się 21 maja, w ramach festiwalowej sekcji „Cannes Classics”. Będzie to uroczysty pokaz rocznicowy, ponieważ w kwietniu minęło 50 lat od dnia, gdy „Kanał” Wajdy wprowadzono na ekrany.