Prawie 200 lat temu spłonęło południowe skrzydło Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Zgliszcza zostały rozebrane. Po prawie dwóch wiekach pojawiła się szansa odbudowy zniszczonego fragmentu szkoły.W miejscu, gdzie jest parking, przed dwoma wiekami było południowe skrzydło Collegium Gostomianum. Znajdowały się tu mieszkania profesorów. Część budynku spłonęła w 1813 roku. Skrzydło zostało rozebrane w połowie XIX wieku. Dopiero siedem lat temu udało się odbudować jego część. Mieści się w nim sala gimnastyczna.
Collegium Gostomianum ma już ponad 400 lat. Jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Na jej odbudowę Unia może dołożyć 85 proc. potrzebnych pieniędzy. Resztę ma dać powiat.
Ambitne plany muszą być poprzedzone badaniami archeologicznymi. Rozmowy w tej sprawie z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk mają odbyć się jeszcze w marcu 2007 roku.
—————————————
Collegium Gostomianum
– późnorenesansowe, dawne kolegium jezuickie, wzniesione z fundacji Hieronima Gostomskiego w latach 1602-15. Kolegium zostało zniszczone podczas pożaru w 1813 roku. W latach 1820-26 odbudowano zachowane do dziś skrzydło wschodnie, skrzydło południowe (oraz stojący na dziedzińcu kościół św. Piotra) rozebrano w II połowie. XIX wieku.
W budynku znajduje się Liceum Ogólnokształcące. Gmach ma 6 kondygnacji w tym 2 kondygnacje piwnic i kondygnację attykową, która jest pierwszą użytkowa kondygnacją attykową w Polsce. W budynku zachowała się także renesansowa eliptyczna klatka schodowa, jedyna tego rodzaju konstrukcja w Polsce.