Chiny planują wybudowanie miniaturowej repliki dawnej rezydencji władców Tybetu – pałacu Potala w Lhasie. Ma to być sposobem, by uchronić słynną budowlę, od 1994 roku znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, przed coraz większymi tłumami turystów. Prace mają zacząć się w drugiej połowie tego roku.Chiny przejęły kontrolę nad Tybetem w 1959 roku. Potala rolę zimowej rezydencji władców Tybetu pełniła do 1959 roku, kiedy Dalajlama XIV wraz z 80 tysiącami tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii.
Ten najwyżej położony (3700 m n.p.m.) pałac na świecie był też największym budynkiem mieszkalnym do czasu utworzenia na jego terenie muzeum. Wznosi się nad Lhasą na zboczu Marpo Ri na długości ok. 1,5 km i obszarze 41 hektarów. Budowlę mającą 13 kondygnacji wzniesiono z gliny, kamieni i drewna bez użycia gwoździ.
Pałac Potala wznosi się nad Lhasą na zboczu Marpo Ri na długości ok. 1,5 km i obszarze 41 hektarów.
W zeszłym roku do Tybetu, którego populacja 2,7 mln ludzi, przyjechało ok. 2,45 mln turystów – o 40 proc. więcej niż w 2005 roku. Ponad 90 procent przyjeżdżających to Chińczycy. W tym roku w Tybecie spodziewanych jest od trzech do czterech milionów turystów.
Pałac Potala nie jest w stanie przyjąć tak wielkiego napływu turystów, jaki zaczął się z uruchomieniem w lipcu zeszłego roku kolejowego połączenia Chin z Tybetem – powiedział przewodniczący partii komunistycznej w Lhasie, Qin Yizhi.
Część wyposażenia prawdziwej Potali miałaby zostać przeniesiona do jej mniejszej repliki u stóp Marpo Ri – powiedział Qin. Nie wiadomo jednak, jak wielki miałby być nowy pałac dla turystów. Nie podano żadnych szczegółów.
Podczas szczytu sezonu turystycznego w zeszłym roku Potalę zwiedzało po sześć tysięcy turystów dziennie. W latach poprzednich przeciętnie odwiedzało ją 1400 zwiedzających.
Liczbę zwiedzających Potalę już ograniczono do ok. 2300 osób dziennie. Dla uczestników zbiorowych wycieczek przewiduje się 1600 miejsc, a reszta będzie przydzielana turystom indywidualnym i Tybetańczykom, dla których Potala jest religijnym centrum Tybetu z grobami 8 z 14 Dalajlamów.