Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd – w nocy z 1 na 2 marca Księżyc zakryje i odkryje Saturna. Zjawisko będzie dobrze widoczne z całego terenu Polski.Oba ciała będą znajdować się około 26 stopni nad horyzontem, a więc na tyle wysoko, że w obserwacjach nie powinny przeszkadzać budynki, drzewa czy łuna miejska
– Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc +muska+ obiekt. Wtedy gwiazda chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu mruga do nas wielokrotnie” – wyjaśnia – dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Właśnie z zakryciem jasnej planety będziemy mieli do czynienia w nocy z 1 na 2 marca. Będący dwa dni przed pełnią Księżyc, swoim ciemnym brzegiem, zakryje jedną z jaśniejszych planet – Saturna. Saturn świeci obecnie blaskiem porównywalnym z jasnością najjaśniejszych gwiazd na niebie, więc jego zniknięcie za tarczą Srebrnego Globu, a potem pojawienie się, będzie na pewno zjawiskiem efektownym. Tym bardziej, że dysponując teleskopem o powiększeniu około 100 razy będzie można w szczegółach obserwować, jak obdarzona pięknymi pierścieniami planeta powoli chowa się za ciemnym brzegiem tarczy Księżyca.
Zakrycie zacznie się w okolicach godziny 3:30. Jego dokładny czas zależy od współrzędnych geograficznych miejsca obserwacji np. w Gdańsku o początek zjawiska wydarzy się o 3:25, a w Krośnie o 3:34. Odkrycie Saturna, widoczne przy jasnym brzegu tarczy Księżyca, będzie można obserwować w okolicach godziny 4:15 (od 4:10 do 4:17 w zależności od lokalizacji).
Jeśli pogoda dopisze, Centrum Astronomiczne PAN w Warszawie zorganizuje pokaz tego ciekawego zjawiska.
Pokaz ten rozpocznie się o godzinie 3:15 i będzie miał miejsce na tarasie Centrum przy ul. Bartyckiej 18.
Wiadomości TVP