W Częstochowie będzie można oglądać nocne obrazy nieba w jednym z najnowocześniejszych w Polsce, choć kameralnym, planetarium. Do Akademii im. Jana Długosza, gdzie mieści się obiekt, sprowadzono właśnie cyfrowy projektor.– Takiego sprzętu nie posiada obecnie żaden ośrodek badawczy i planetarium w Polsce. Najbliżej można go oglądać w Pradze i kilku niemieckich miastach – zaznaczył rzecznik częstochowskiego magistratu Ireneusz Leśnikowski.
Budowa planetarium rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Przez długi czas obiekt stał gotowy, brakowało tylko najdroższego elementu – projektora. W lutym tego roku miasto zadeklarowało udział w kosztach jego zakupu, wykładając brakujące 410 tys. zł.
Uczelnia sprowadziła nowoczesny, używany niespełna rok, projektor Digistar III z planetarium Armagh w Irlandii Północnej. Urządzenie potrafi m.in. wyświetlać trójwymiarowe obrazy fragmentów nieba statycznie i w ruchu.
Seanse w planetarium umieszczonym na dachu Instytutu Fizyki częstochowskiej akademii będą trwały niecałą godzinę. Jednocześnie będzie mogło je oglądać około 40 osób. Obiekt ma być dostępny nie tylko dla studentów i pracowników uczelni, ale również turystów i amatorów astronomii.