Około milion 120 tysięcy Polaków, czyli 3 procent polskiego społeczeństwa w wieku produkcyjnym, wyjechało od 1 maja 2004 roku do krajów Unii Europejskiej w celach zarobkowych – wynika z raportu ECAS.Pozarządowy European Citizen Action Service przedstawił swój raport na temat rynku pracy w UE we wtorek w Strasburgu.
Wynika z niego, że najwięcej Polaków wyjechało do pracy, także sezonowej, w Niemczech – 534.990, Wielkiej Brytanii – 264.000, Irlandii – 100.000, Francji – 90.000, Włoch – 72.229, Holandii – 20.000.
Dane dotyczące Polaków pracujących za granicą od czasu rozszerzenia Unii oparto na szacunkach ECAS i statystykach otrzymanych z krajów członkowskich, dotyczących czasem różnych okresów od maja 2004 do chwili obecnej. Nie obejmują one krajów bałtyckich oraz Finlandii.
Raport potwierdza, że Polacy mają skłonność do migrowania, zwłaszcza ci w przedziale wiekowym 25-34 lata.
„O polskich imigrantach, obecnych w całej Unii Europejskiej, da się powiedzieć jedną prawdę: wszyscy pracodawcy, którzy zatrudniają Polaków, zgadzają się, że to dobrzy, zmotywowani pracownicy, którzy ciężko pracują i są gotowi zaakceptować pracę, której inni nie chcą” – czytamy w raporcie.
„Poza tą prawdą oraz liczbami niestety nic nie trafia do opinii publicznej” – żałują autorzy raportu, wskazując na negatywny mit polskiego hydraulika.
Zdaniem autorów raportu, nie da się ukryć, że pracownicy z nowych państw przyczynili się do wzrostu gospodarek krajów, do których wyjechali.