Już w tym tygodniu można obserwować pierwsze meteory ze znanego roju Perseidów. Maksimum aktywności perseidów spodziewamy się w nocy z 12 na 13 sierpnia w godzinach 1.00-3.30 naszego czasu.– O aktywności roju Perseidów wspominają już starożytne kroniki dalekowschodnie. Także obecnie jest to jeden z najbardziej znanych rojów. Swą sławę zawdzięcza nie tylko wysokiej aktywności, ale także korzystnym warunkom, w jakich możemy go obserwować. Jest on bowiem aktywny podczas ciepłych i najczęściej pogodnych wakacyjnych nocy – mówi astronom.
Na konferencji naukowej poświęconej meteorom i zorganizowanej przez International Meteor Organization (IMO), która odbyła się w 2000 roku w Rumunii, nasi obserwatorzy donosili o tym, że według polskich danych pierwsze Perseidy możemy obserwować już nawet około 12 lipca. Pogoda na razie dopisuje więc rok ten będzie doskonałym do potwierdzenie tej hipotezy” – dodaje astronom.
W połowie lipca Perseidy zdają się wybiegać z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba znajduje się około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Im później wyjdziemy jednak na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseidów wznosić się będzie już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe.
W tym roku samego maksimum aktywności spodziewamy się w nocy z 12 na 13 sierpnia w godzinach 1.00-3.30 naszego czasu. Ostatnie Perseidy można obserwować nawet w okolicach 25 sierpnia.