Tomasz Bogusławski z Gdańska zdobył w piątek w Katowicach Grand Prix 18. Biennale Plakatu Polskiego za plakat reklamujący spektakl „Mąż i żona” w gdańskim Teatrze Rekwizytornia. W piątek w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach otwarto wystawę prezentującą prace nadesłane na konkurs. Katowickie Biennale jest najstarszą i najpoważniejszą manifestacją artystów uprawiających sztukę plakatu w Polsce. Po raz pierwszy odbyło się 38 lat temu, o rok wyprzedzając Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie oraz inne międzynarodowe wystawy plakatu na świecie.W tym roku 474 prace nadesłało 145 artystów. Komisja kwalifikacyjna przyjęła do udziału w konkursie 379 plakatów nadesłanych przez 136 autorów.
Złoty Medal zdobył Władysław Pluta za plakat „Image of Jazz in Polish Posters”, Srebrny Medal – Sebastian Kubica za „Opera on Paper”, a Brązowy – Piotr Garlicki za plakat „La vie una chanson”.
„Katowickie Biennale przekonuje, że plakat nie zszedł na margines twórczości, choć drukowany jest w niewielkich nakładach, często przez samych artystów. Przestał być sztuką ulicy, natomiast eksponuje się go w galeriach, muzeach, teatrach czy salach muzycznych” – powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego 18 Biennale prof. Tadeusz Grabowski.
Katowickie Biennale powstało z inicjatywy Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w 1965 r. Z powodu trudności finansowych nie odbywało się w latach 1989-1995. Podczas 17 dotychczasowych wystaw Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach eksponowano 3987 plakatów artystów grafików – uznanych w kraju i za granicą twórców oraz młodych debiutantów.