O przygotowaniach do uroczystego otwarcia Muzeum Zabawek i Zabawy poinformowali na piątkowej konferencji prasowej w ratuszu prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz dyrektor placówki Jolanta Podsiadło. Na najmłodszych czekają wielkie atrakcje m.in. gry i zabawy na dziedzińcu, inauguracyjny przelot Baby Jagi z wieży zegarowej, spektakl teatralny oraz wesołe miasteczko.Uroczyste otwarcie Muzeum Zabawek i Zabawy (Plac Wolności 2), z udziałem m.in. prezydenta Kielc, odbędzie się 1 czerwca br. o godz. 9.00. Od godz. 10.00 planowane jest zwiedzanie nowych wystaw, a wśród nich prezentowanej po raz pierwszy ponadtrzytysięcznej kolekcji żab państwa Ewy i Stanisława Rusieckich z Londynu, największej muzealnej kolekcji żab w europie. Dziedziniec muzeum zmieni się tego dnia w wielki plac zabaw. Planowane są konkursy, dzieci będą mogły zagrać w gry popularne w czasach młodości naszych dziadków i rodziców m.in: hacele, cymbergaja , klasy, serso.
Aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” zaprezentują na dziedzińcu przedstawienie pt. „Baśń o rycerzu Gotfrydzie” Haliny Górskiej w reżyserii Ireny Dragan (godz. 11.00).
W południe z wieży zegarowej wyleci po raz pierwszy Baba Jaga, wyrzeźbiona przez Arkadiusza Latosa, a zamontowana na wieży przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego. Sterowana falami radiowymi świętokrzyska czarownica będzie powtarzać swoja podniebna wędrówkę codziennie o godz. 12.00. Poznań ma swoje koziołki, Kraków hejnalistę, a Kielce od 1 czerwca będą mieć swoją Babę Jagę.
Od 2 czerwca Muzeum czynne będzie codziennie, oprócz poniedziałków, od 10.00 – 18.00. W każdą niedzielę – wstęp wolny. Ceny biletów na wystawy wynoszą: normalny – 6 zł, ulgowy – 3 zł. W czerwcu w sprzedaży będzie limitowana seria biletów.
Kieleckie muzeum jest największym muzeum zabawek w Polsce zarówno pod względem powierzchni, jak i ilości eksponatów. Na 631 m kw. powierzchni wystawienniczej prezentowanych jest ponad 2 tysiące eksponatów. W zbiorach instytucji jest około 7 tysięcy zinwentaryzowanych przedmiotów muzealnych, kolejne 10 tysięcy czeka na inwentaryzację. Zwiedzający będą mogli obejrzeć 12 wystaw oraz prace plastyczne w dwóch galeriach: „Abrakadabra” i „Bajkowy Świat”. Muzeum Zabawek i Zabawy jest także jedyną placówka w Polsce prowadząca działalność naukowo-badawczą dotycząca teorii zabawy i historii powstawania zabawek.