Jakie będą Kielce za pięć lat? Prezydencką wizję miasta publikuje marcowy numer Świętokrzyskiego Miesięcznika Kulturalnego „Teraz” w artykule „Wizja pełna kultury”.Składają się na nią: amfiteatr na Kadzielni, środowisko kultury offowej skupione wokół „Bazy Zbożowej” (w numerze wypowiedzi o planach artystycznych przedstawicieli środowisk, które znalazły tam swoje miejsce), nowy budynek Filharmonii Świętokrzyskiej, Targi Kielce, nowy stadion i otoczenie placu Wolności oraz ulica Sienkiewicza.
Kolejny tekst związany z obchodami Świętokrzyskiego Milenium „Pogański Olimp” przynosi wiele ciekawostek z przeszłości (być może pogańskiej) Świętego Krzyża, a tekst profesora Romana Mazurkiewicza przybliża postać średniowiecznego epika Jana z Wiślicy, autora „Wojny pruskiej” – pierwszej polskiej epopei.
W marcowym „Teraz” dużo miejsca zajmują teksty dotyczące Sandomierza – poprzez jubile-usz Muzeum Okręgowego i wystawę Marcina Samlickiego, aż po opisy unikatowych w skali krajowej rzeźb gotyckich w Muzeum Diecezjalnym.
Po sukcesach dwóch oratoriów Zbigniew Książek ukończył tekst trzeciego „Psałterza wrze-śniowego”. W miesięczniku czytelnik może się zapoznać z obszernymi fragmentami tego dzieła, które będzie miało swoją premierę 11 września.
Gazety często donoszą o sensacyjnych odkryciach. Dwa lata temu ujawniły, że odkryto nie-znany utwór Henryka Sienkiewicza. A jaka jest prawda – o tym można przeczytać w artykule „Nie Sienkiewicz, ale Jeż”.
Ponadto na łamach „Teraz” kolejne wiersze uczestników Slam Poetry, recenzje książek, spektakli tetralnych, wystaw plastycznych (w tym otwarcia Galerii Zachęty) i koncertów, stałe rubryki felietonistów, rozważania na temat, co by było, gdyby czytelnik się jąkał zamieszczone równo sto lat temu w „Gazecie kieleckiej” oraz głosy w sprawie kieleckiego teatru, które sprowokowała redakcyjna dyskusja zamieszczona w lutowym numerze. Zaś właściciele maszyn do pisania, aparatów fotograficznych i odrobiny talentu mogą wziąć udział w jednym z konkursów, które zapowiada redakcja.