W kategorii krótkometrażowych filmów animowanych dorocznej Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej i Telewizyjnej zwyciężyła „Sztuka spadania” Tomka Bagińskiego. Tytuł najlepszego filmu roku oraz trzy inne nagrody powędrowały do twórców „Tajemnicy Brokeback Mountain”. W niedzielę wręczono prestiżowe nagrody brytyjskiego przemysłu filmowego.„Sztuka spadania” to kolejny po „Katedrze” krótkometrażowy projekt w dorobku Tomka Bagińskiego. Film opowiada o zapomnianej bazie wojskowej, gdzieś na Pacyfiku. Wysyłani tam zasłużeni oficerowie, którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością, pielęgnują w oddaleniu od cywilizacji swoje dziwactwa. Sierżant Al – miłość do żołnierzy, doktor Friedrich – talent fotograficzny, a Generał tworzy sztukę. Nie na papierze i nie na płótnie… Wśród dotychczasowych nagród, którymi obdarowano „Sztukę spadania” znajdują się m.in.: Nagroda „Jury Honors” – Siggraph 2005, Nagroda Animago Award 2005, Nagroda „Youth Oscar Animation” – Dresden Film Festival, Best Animated Short – Arizona Film Festival, Best Animated Short – Beverly Hills Film Festival, Best Animated Short – Bitfilm Festival, Grand Prix – Taipei Golden Horse Film Festival, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Teheranie. Film znalazł się też w zeszłym roku na shortliście Amerykańskiej Akademii Filmowej. Sztuka spadania” jest już dostępna w naszym kraju na DVD.
Tytuł najlepszego filmu 2005 roku powędrował do twórców „Tajemnicy Brokeback Mountain”. W sumie opowieść o miłości dwóch kowbojów zgarnęła cztery nagrody, w tym te przyznawane najlepszemu reżyserowi (Ang Lee), scenarzystom (Larry McMurtry/Diana Ossana) oraz aktorowi za kreację drugoplanową (Jake Gyllenhaal).
W głównych aktorskich kategoriach nie mieli sobie równych: Philip Seymour Hoffman za „Capote” oraz Reese Witherspoon za „Spacer po linie”. Dwie nagrody otrzymał film „Miasto gniewu”, który doceniono za scenariusz oryginalny oraz kreację drugoplanową wśród kobiet (Thandie Newton).
„Wiernego ogrodnika” nagrodzono tylko za montaż, choć film otrzymał w tym roku aż 10 nominacji.
Za najlepszy film brytyjski uznano animowany „Wallace i Gromit: Klątwa królika”. Autor „Dumy i uprzedzenia” Joe Wright otrzymał nagrodę dla debiutującego twórcy. Prestiżowe wyróżnienie dla najlepszego filmu zagranicznego powędrowało do francuskiego „De Battre Mon Coeur S’est Arrete” (W rytmie serca).
Trzy nagrody otrzymały „Wyznania gejszy”, które uhonorowano za zdjęcia, muzykę i kostiumy. „Harry’ego Pottera i Czarę Ognia” za scenografię, „King Konga” za efekty specjalne, „Opowieści z Narnii: Lwa, czarownicę i starą szafę” za charakteryzację. Nagroda specjalna powędrowała do wybitnego brytyjskiego producenta Davida Puttnama.