W kamienicy przy ulicy Leonarda 4 powstanie Muzeum Historii Kielc – swą działalność powinno rozpocząć jeszcze w tym roku. Kielce należą do nielicznych stolic wojewódzkich, w których dotąd nie stworzono muzeum, obrazującego dzieje miasta. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęto remont kapitalny wpisanej do rejestru zabytków kamienicy w której ma powstać muzeum.– Budynek ten był w bardzo złym stanie – mówi Sławomir Nowiński, dyrektor wydziału realizacji inwestycji UM. – Dlatego też wykonano wzmocnienie jego konstrukcji, wymieniono drewniane stropy na żelbetonowe, wyremontowano dach i w ostatnich dniach pokryto go miedzianą blachą. Kolejne prace, to wykonanie instalacji elektrycznej i sanitarnej.
Walorem przyszłej siedziby muzeum historycznego jest bogato zdobiona fasada, głównie okiennych obramowań. Przed rozpoczęciem remontu wykonano dokumentację fotograficzną tych zdobień, a wiosną zostaną one odnowione i częściowo zrekonstruowane, podobnie jak zdobione drzwi. Zostanie także odnowione podwórko kamienicy. Przed oknami zostanie urządzony niewielki zieleniec.
W budynku wyburzono wewnętrzne ściany, co pozwoli na stworzenie tutaj sal wystawowych, pracowni, archiwów i magazynów. Na pierwszym piętrze powstanie stała ekspozycja muzealna, pokazująca dzieje Kielc od czasów osady przedlokacyjnej, po dobę współczesną.
– Pokażemy na tej wystawie m.in. zabytki archeologiczne, dokumenty pergaminowe z przywilejami dla kieleckich cechów, stare mapy, pocztówki, zdjęcia i portrety kielczan – mówi Jan Główka z Muzeum Narodowego w Kielcach. – Część eksponatów będzie wypożyczona z Muzeum Narodowego.
Na parterze muzeum znajdą się sale wystaw czasowych. Pierwszą taką wystawą, inaugurującą działalność nowej instytucji, będą zdjęcia starych kieleckich rodzin.
Zakończenie remontu kamienicy przy ul. Leonarda zaplanowano na połowę listopada. Jego koszt wyniesie ponad trzy miliony złotych.
Warto wiedzieć
Budynek przy ul. Leonarda 4 został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie. Stanął na terenie dawnego folwarku Daleszczyzna. Siedzibą Towarzystwa był niedługo, bowiem na początku lat 80. XIX wieku zbudowano kolejną przy tej samej ulicy, w której obecnie mieści się bank.
Ewa Ziółkowska Słowo