Trzy koncerty symfoniczne, dwa kameralne, niezwykłe duety solistów i uznani dyrygenci – tak zapowiada się Festiwal Mozartowski, który dziś rozpoczyna się w Filharmonii Świętokrzyskiej.Zorganizowanie festiwalu akurat teraz jest związane z obchodami 250. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta, które przypadają dokładnie 27 stycznia. Początkowo urodziny genialnego wiedeńczyka miały być uświetnione jednym koncertem właśnie w tym terminie, ale pojawił się pomysł zorganizowania kolejnych koncertów, które złożyłyby się na cały festiwal.
– Skończyło się na tym, że zapraszamy wszystkich na trzy koncerty symfoniczne i dwa kameralne. Ich program oraz wykonawcy przedstawia się bardzo imponująco – zachęca Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.
Koncert inaugurujący festiwal odbędzie się już dziś o godz. 19 na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Gwiazdami tego wieczoru będzie duet stworzony przez słynną flecistkę Jadwigę Kotnowską i grającą na harfie Annę Sikorzak-Olek. Artystki na swoim koncie mają niezliczone występy w salach na całym świecie oraz imponującą liczbę nagród na festiwalach i przeglądach. Kielecką orkiestrę symfoniczną poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki.
Na pozostałe dwóch koncertach – w tym urodzinowym 27 stycznia oraz finałowym 3 lutego – również będziemy mogli podziwiać duety solistów. To pomysł dyrektora Rogali.
– Dzięki takiemu rozwiązaniu kielecka publiczność po raz pierwszy będzie miała okazję posłuchać wspólnego występu sióstr Olgi i Natalii Pasiecznik – dodaje Rogala.
Warto też zwrócić uwagę na dwa koncerty kameralne, z których jeden odbędzie się w najbliższy wtorek za tzw. stalową kurtyną, czyli na zapleczu dużej sceny KCK.
– Mam nadzieję, że oba rodzaje koncertów cieszyć się będą zainteresowaniem publiczności. Popularność twórczości Mozarta, jak również doborowa obsada artystyczna powinna uczynić ten festiwal udanym – dodaje dyrektor Rogala.
Bilety na wszystkie koncerty można kupić w kasie filharmonii. Dla naszych czytelników mamy 5 pojedynczych zaproszeń na dzisiejszy koncert. A już za tydzień w „Gazecie Co Jest Grane” do wygrania wejściówki na koncert urodzinowy.
Muzykolog o Mozarcie
Istnieje osobliwy rodzaj ludzi, w których rozgrywa się wieczna walka o przywództwo między ciałem i duszą, między pierwiastkiem zwierzęcym a boskim. Te przeciwieństwa, uderzające u wszystkich wielkich, w nikim może nie występują tak dobitnie jak w Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie. Jako artysta, jako muzyk Mozart wydaje się istotą „nie z tego świata”.
W tym wypadku obraz człowieka wydaje się czasem niezgodny z obrazem twórcy. W rzeczywistości jednak istnieje wspaniała jedność. A jedność człowieka i twórczego muzyka widać najjaśniej, gdy spojrzymy na jej dwa aspekty: Mozart – niesamowicie przenikliwy, bezlitosny, bezkompromisowy obserwator i sędzia ludzkiej natury, to zarazem Mozart – wielki dramaturg. Jego muzyka mówi o tajnikach serca, które znał do głębi i człowiek, i artysta.
Alfred Einstein
– nieżyjący już niemiecki muzykolog.
(Istnieją sprzeczne informacje dotyczące jego pokrewieństwa ze słynnym fizykiem Albertem Einsteinem. Niewykluczone jest, że byli dalekimi kuzynami)
———————————————-
Gwiazdy koncertu inaugurującego
Jadwiga Kotnowska
Wybitna polska flecistka, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej, swoją grę doskonaliła w Szwajcarii i we Francji. Laureatka czołowych nagród siedmiu renomowanych międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. Królowej Zofii w Madrycie. Koncertowała w większości krajów europejskich oraz na Dalekim Wschodzie i w USA. Dysponuje ogromnym i bardzo różnorodnym repertuarem, począwszy od dzieł baroku po kompozycje współczesne. Prowadzi kursy mistrzowskie w USA, Finlandii, Francji oraz w Royal College of Music w Londynie.
Anna Sikorzak-Olek
Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną. Jest członkiem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Nagrywa również muzykę teatralną i filmową (głównie Zbigniewa Preisnera). Ma w swoim dorobku kilka płyt m.in. muzykę kameralną na harfę Grażyny Bacewicz, nominowaną do Fryderyka 2001. Jest pedagogiem. Promuje nauczanie na harfie celtyckiej w Polsce.
——————————————-
Gwiazdy koncertu kameralnego
Rubinstein Quartet
Zespół powstał w 12 lat temu. Kwartet wystąpił na wielu festiwalach muzyki kameralnej w kraju, realizuje również nagrania dla radia i telewizji. Dorobek płytowy zespołu to m.in. płyta „Cztery pory roku” Vivaldiego w unikatowym opracowaniu na smyczki i harfę. Została ona entuzjastycznie przyjęta przez krytykę i publiczność. Grupa nagrała też krążek z kolędami śpiewanymi przez Krystynę Prońko – w kameralnym opracowaniu na głos, fortepian i kwartet smyczkowy.
Dariusz Kozieł
Absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kielcach. W Filharmonii Świętokrzyskiej pracuje od 1984 r. jako muzyk-klarnecista. Bierze udział w koncertach jako solista i kameralista. Uczestniczył także w zagranicznych tournee orkiestry.
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza