Dwie publikacje poświęcone obchodzonej niedawno 100 rocznicy wręczenia Nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi ukazały się dzięki Starostwu Powiatowemu w Kielcach.W pierwszej z nich, stanowiącej suplement do „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”, znaleźć można informacje o historii tej najbardziej prestiżowej w świecie nagrodzie i o okolicznościach jej przyznania autorowi „Quo vadis”. Autorka Lidia Putowska, kustosz muzeum w Oblęgorku, zamieściła także fragmenty korespondencji laureata z tego okresu. „Tak jest! Przyznano! i to jest dobra nowina i osobista, i prywatna. Około siedemdziesięciu tysięcy rubli – dziwnie Oblęgorkowi pomoże, a zwycięstwo literatury polskiej w szrankach, w których występuje cały świat, to radość po prostu powszechna i rzecz ze wszystkich najważniejsza” – pisał do syna Henryka Józefa 28 listopada 1905 roku.
Druga publikacja – „Patriotyzm słowem znaczony” – pokazuje Sienkiewicza m.in. jako społecznika i polityka. Jeden rozdział autorka Elżbieta Stec poświęciła jego zasługom dla ziemi kieleckiej. Pisze m.in. o szkole-ochronce, która dzięki pisarzowi działała w Oblęgorku. I cytuje Sienkiewicza, który w liście do syna tak opisywał uroczystość zakończenia roku szkolnego w 1909: „Było tak: Naprzód przyszło około 120 dzieci, które odśpiewały narodowe hymny et., et., a potem około kopy bab, które ze łzami w oczach dziękowały za ochronę i tę panienkę, która uczy (Wikcię). Mówiły, że dzieci są lepsze, grzeczniejsze, uczciwsze, że zmieniły się nie do poznania”.
Lidia Putowska, „W stulecie Nagrody Nobla dla Henryka Sienkiewicza”, Kielce 2005; Elżbieta Stec, „Patriotyzm słowem znaczony. W 100. rocznicę wręczenia Nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi”, Kielce 2005
jak Gazeta Wyborcza