Holenderscy naukowcy tworzą mapy zanieczyszczenia powietrza w Europie i innych częściach świata.Zespół ekspertów wykorzystuje amerykańską satelitę Aura, dzięki której może obserwować procesy zachodzące w troposferze. To najniższa warstwa atmosfery, rozciągająca się od powierzchni Ziemi do górnej granicy występowania chmur.
Na satelicie znajdują się różnego rodzaju urządzenia pozwalające na tworzenie codziennej mapy jakości powietrza w dowolnym rejonie świata. Mapy mogą być bardzo dokładne – będzie można na przykład zobaczyć jakiej jakości jest powietrze nad danym miastem.
Przełom
„Po raz pierwszy w historii możemy w skali globalnej badać poziom zanieczyszczeń z dnia na dzień i identyfikować miejsca, gdzie problemy są największe” – powiedział Pieternel Levelt z Holenderskiego Królewskiego Instytutu Meteorologicznego. „Pomoże to nam zrozumieć jak gromadzą się zanieczyszczenia, jego źródła, możliwości rozpraszania” – dodał naukowiec.
Mapa Europy, którą zaprezentowali naukowcy, przedstawia zanieczyszczenie w okresie od maja do września tego roku. Holendrzy podkreślają, że ich prace są na razie we wstępnej fazie, ale wkrótce będą w stanie przygotowywać wiarygodne i szczegółowe dane dla wszystkich części świata.
BBCPolska