XIX-wieczne utwory polskich kompozytorów usłyszymy dziś w Filharmonii Świętokrzyskiej – pochodzą one z premierowej płyty nagranej przez naszą orkiestrę symfoniczną.Muzyczne dzieła Stanisława Moniuszki, Karola Kurpińskiego i Mieczysława Karłowicza znalazły się na specjalnej płycie, którą muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej nagrywali w czerwcu podczas specjalnej sesji.
Premiera „Albumu polskiego” zaplanowana na dzisiejszy wieczór połączona jest z obchodami jubileuszu 60-lecia filharmonii, które trwają od początku roku. Dyrektor Jacek Rogala do udziału w nagraniach zaprosił dwóch solistów: flecistę Leszka Długosza i Adama Kruszewskiego (baryton).
– Na płycie znalazły się utwory dość rzadko grywane przez orkiestry, dlatego liczę na to, że album znajdzie swoich odbiorców. Jeśli to się potwierdzi, planujemy nagranie kolejnych części – dodaje dyrektor Rogala.
Do udziału w nagraniach zaproszono dwóch znakomitych solistów: flecistę Leszka Długosza i Adama Kruszewskiego (baryton) – obaj znani są już dobrze kieleckiej publiczności.
22-letni Łukasz pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej. Naukę gry na flecie rozpoczął w tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej. Studiował w Staatliche Hochschule fur Musik we Freiburgu (Niemcy) w klasie Mirjam Nastasi oraz Akademii Muzycznej w Imoli (Włochy) w klasie Janosa Balinta. Jest też studentem III roku Hochschule fuer Musik und Theater w Monachium w klasie Andrasa Adorjana. Ma też na swoim koncie inne sukcesy. Jest laureatem m.in. Grand Prix XVI Międzynarodowego Konkursu Fletowego Ovada – Włochy 2003 i finalistą Międzynarodowego Konkursu Fletowego im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano – Włochy 2003.
Adam Kruszewski ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Laureat m.in. Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy (grand prix) oraz międzynarodowych konkursów wokalnych w Rio de Janeiro i francuskim Nantes. Występował ze Szkocką Orkiestrą BBC w Glasgow. Współpracował z Operą Narodową w Pradze. Rok temu otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą rolę męską (Jagona) w „Otellu” Verdiego, kreowaną w Operze Narodowej, z którą współpracuje od lat.
Koncert połączony z premierą płyty „Album polski” rozpocznie się dziś o godz. 19. Bilety można jeszcze kupić w kasie filharmonii.
Program koncertu
Stanisław Moniuszko – uwertura do opery „Verbum nobile”, „Zakaż, niech ożywcze słonko” – aria Stanisława z opery „Verbum nobile”
Ignacy Feliks Dobrzyński – „Andante e Rondo alla polacca” op. 42 na flet i orkiestrę
Karol Kurpiński – Uwertura do opery „Dwie chatki”
Stanisław Moniuszko – „Skąd tu przybyła mimo mej woli” – aria Janusza z I aktu opery „Halka”
Franciszek Lessel – Wariacje na flet i orkiestrę
Stanisław Moniuszko – „Kto z mych dziewek, serce której” – aria Miecznika z II aktu opery „Straszny dwór”, uwertura fantastyczna „Bajka”.
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza