Arcybiskup Stanisław Dziwisz uroczyście objął w sobotę rządy w archidiecezji krakowskiej. W jego ingresie na krakowskim rynku uczestniczyło około 80 tysięcy osób, w tym kilkudziesięciu kardynałów, arcybiskupów, biskupów i wielu polityków.Sobotnie uroczystości, które sam arcybiskup Dziwisz nazwał zaślubinami z Archidiecezją, rozpoczęły się w Katedrze na Wawelu. Tam odczytana została bulla papieża Benedykta XVI, który mianował arcybiskupa Dziwisza metropolitą krakowskim. Na ramiona arcybiskupa włożono racjonał św. Jadwigi – ozdobne wstęgi przysługujące w Polsce jedynie metropolitom krakowskim.
Z rąk swojego poprzednika kardynała Franciszka Macharskiego nowy metropolita odebrał pastorał, którym niegdyś posługiwał się Karol Wojtyła. Nad Krakowem brzmiał głos dzwonu Zygmunta obwieszczający najważniejsze wydarzenia w historii Kościoła i Polski.
Arcybiskup kreśląc program swojej własnej posługi odwołał się do pontyfikatu i nauczania Jana Pawła II. – Jan Paweł II nie wahał się uczynić człowieka programem swojego pontyfikatu. Dziś z nową siłą brzmią Jego prorocze słowa: „człowiek jest drogą Kościoła”. Podejmujemy je z miłością, by stały się także naszym programem – powiedział abp Dziwisz.
Abp Dziwisz zapewnił, że choć przez 27 lat pełnił posługę przy Janie Pawle II w Rzymie, to zawsze nosił w swoim sercu „miłość do Krakowa z jego bogactwem duchowym i artystycznym”.
– Wyjechałem do Rzymu prawie 27 lat temu z kard. Karolem Wojtyłą. Dziś jestem głęboko przekonany, że On z wysokości nieba przyprowadził mnie z powrotem do Krakowa. Ufam, że będzie z nami, weźmie mnie za rękę i będzie prowadził – powiedział.
Podczas sobotnich uroczystości było wiele akcentów nawiązujących do Jana Pawła II: arcybiskup Dziwisz ubrany był w ornat, w którym Ojciec Święty w 1999 r. odprawiał mszę świętą w Katedrze na Wawelu, sprawując Eucharystię posługiwał się kielichem z postaciami polskich świętych kanonizowanych przez Jana Pawła II i z postacią samego papieża, w ołtarzu polowym znajdowały się Cudowny Krzyż z opactwa cystersów w Krakowie-Mogile oraz obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, które były obecne podczas papieskiej mszy na Błoniach.
Wśród darów, które otrzymał arcybiskup były m.in. solna rzeźba św. Kingi, figura Matki Boskiej Ludźmierskiej, ornat z postaciami Jezusa Miłosiernego i św. Faustyny, a także związane szaliki kibiców drużyn Wisły i Cracovii. Poczta Polska wydała okolicznościowe karty pocztowe oraz stempel upamiętniający ingres.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Byli także kandydaci na prezydenta RP: Włodzimierz Cimoszewicz, Donald Tusk i Lech Kaczyński.
W oficjalnej delegacji Watykanu znaleźli się m.in. wikariusz Rzymu kardynał Camilo Ruini, prefekt Kongregacji ds. Biskupów kardynał Giovanni Battista Re i mistrz papieskich ceremonii liturgicznych arcybiskup Piero Marini. Z Włoch przyjechali minister ds. europejskich Rocco Buttiglione, delegacja Polikliniki Gemelli oraz papieski fotograf Arturo Mari.