Ponad 1350 młodych osób rozpocznie we wtorek XXXII Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach – uczestnicy tej największej harcerskiej imprezy w kraju przyjadą do Kielc dzisiaj.W tej grupie znajdzie się około 400 wykonawców, którzy wchodzą w skład zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych i tanecznych, a także 41 solistów. Wśród nich znalazły się grupy z Winnicy, Lwowa i Budapesztu.
– Od kilku lat rośnie liczba solowych młodych artystów – mówi harcmistrz Ryszard Mazur, szef festiwalu. – Wielu z nich udaje się potem kontynuować karierę w programach typu „Szansa na sukces” czy „Idol”. I pewnie popularność tych programów wpłynęła na liczbę solowych zgłoszeń.
Ale festiwal harcerski to przede wszystkim wspaniała zabawa połączona z muzyką, tańcem i śpiewem. Już we wtorek rozpoczną się dwudniowe prezentacje konkursowe, na które organizatorzy serdecznie zapraszają publiczność.
– Przypominamy, że te prezentacje są otwarte dla wszystkich, nie tylko dla jury. To znakomita okazja, aby zobaczyć w pełni występy wszystkich uczestników – podkreśla Mazur.
Festiwal odbywa się w tym roku po raz 32. Wiele osób pyta organizatorów, czy impreza wymaga zmian czy odświeżenia. Z myślą o tych ludziach rok temu wśród harcerzy przeprowadzono ankietę, która potwierdziła, że obecna formuła jest najlepsza.
– Często ludzie się dziwią, że tylu harcerzy zamiast jechać nad morze, woli przyjechać do Kielc i tu brać udział w różnych zajęciach wokalno-tanecznych. Sekret jest w tym, że to młodzi ludzie z pasją, którzy oprócz warsztatów i koncertów, mają czas na zabawę i wypoczynek – dodaje Mazur.
Tradycyjnie harcerze odwiedzą też inne miasta w regionie. Zespoły otrzymały już zaproszenia ze Starachowic, Skarżyska, Morawicy, Końskich i Piekoszowa.
W amfiteatrze na Kadzielni zagrane zostaną jak zawsze dwa koncerty – „Gospodarze – gościom” z udziałem ponad 400 młodych artystów oraz Koncert Galowy. Trwają rozmowy z Telewizją Polską na temat transmisji któregoś z nich.
Program festiwalu
Wtorek i środa, 12-13 lipca
– prezentacje konkursowe zespołów teatralnych (Teatr im. Żeromskiego), zespołów folklorystycznych (KCK), wokalnych, wokalno-instrumentalnych i solistów (WDK). Odbędą się one w godz. 9-13 i 14.30-18.30. Dodatkowo we wtorek w KCK rozpoczną się prezentacje zespołów tanecznych
Czwartek, 14 lipca
godz. 11 – korowód festiwalowy – spod KCK, ulicą św. Leonarda do ratusza, a potem do parku miejskiego
godz. 12-15 – konkurs piosenki harcerskiej i jarmark festiwalowy – muszla koncertowa z parku miejskim
Piątek-czwartek, 15-21 lipca
– warsztaty festiwalowe prowadzone przez konsultantów z kilku miast Polski (godz. 9-13 i 14.30-17.30)
– występy zespołów festiwalowych w ramach „Popołudniowej sceny” w muszli koncertowej parku miejskiego (godz. 15.30-17.30)
Sobota, 16 lipca
Koncert „Gospodarze – gościom” – amfiteatr na Kadzielni, godz. 20.
Poniedziałek-środa, 18-20 lipca
„Ogrodowe spotkania muzyczne” – cykl wieczornych spotkań muzycznych w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego (godz. 20-21.30)
Sobota, 23 lipca
Koncert Galowy Laureatów połączony z wręczeniem „Jodeł” – amfiteatr na Kadzielni, godz. 19.30
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza