IV edycja Brunonaliów rozpoczyna się dziś w rodzinnym miasteczku Brunona Jasieńskiego – Klimontowie – imprezę organizuje Warszawskie Koło Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego oraz stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Muzycznych. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.Początki Brunonaliów są skromne. Wszystko zaczęło się w lipcu 2002 roku od recitalu poezji Jasieńskiego w wykonaniu aktora Borysa Jaźnickiego, który przypomniał klimontowskiej publiczności wiersze, manifesty oraz fragmenty prozy wybitnego futurysty.
Później było jeszcze ciekawiej. Kolejne Brunonalia przyniosły m.in. premierę sztuki teatralnej Małgorzaty Szyszki „Stójka”, traktującej o ostatnich chwilach życia Jasieńskiego. Odbywały się także warsztaty taneczne, teatralne i filmowe. Powstało też kilka filmów – m.in. „Zagadki Klimontowa, czyli sekret mnichów”, zrealizowany według scenariusza Jakuba Przybylskiego i Michała Bzdyry. W Brunonaliach od lat uczestniczy awangardowa łódzka grupa Mikrowafle. W tym roku muzycy mają zagrać utwory z nowej płyty. Lider grupy – Marcel –
poszukiwać też będzie związków między filmami niemymi a współczesną muzyką popową.
Poza tym powstanie offowy plan filmowy, na którym zaproszeni twórcy eksperymentować będą z niestandardowymi formami. Na festiwalu znajdzie się też ważne miejsce dla olśniewającej futuroplastyki, a Michał Frydrych, jeden z najbardziej uznanych artystów młodego pokolenia, będzie wpisywał nowoczesną sztukę w przestrzeń miasteczka. Odbędzie się także cykl wykładów poświęconych Jasieńskiemu.
Jak zawsze nie zabraknie też sportu – organizatorzy zapraszają gimnazjalistów i uczniów podstawówek na turniej piłki nożnej, unihokeja oraz biegi przełajowe.
Początek festiwalu w poniedziałek o godz. 19.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Klimontowie. Impreza potrwa do soboty. Więcej szczegółów na stronie www.brunonalia.pl oraz pod numerem telefonu 0-698 525 436.
Bruno Jasieński
Poeta, prozaik, dramatopisarz, satyryk. Główny ideolog polskiego futuryzmu. Jedna z najbardziej zagadkowych postaci polskiej literatury. Redaktor szokujących jednodniówek i manifestów. Czołowy playboy pierwszych lat Polski niepodległej. Wielbiciel kobiet i wyszukanych alkoholi. Przyjaciel przyszłego prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Anarchista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli lewicy literackiej. Twórca realizmu socjalistycznego. Polityk i działacz społeczny. Wicepremier Tadżykistanu. Ofiara terroru stalinowskiego. Doprawdy trudno uwierzyć, że w biografii jednego człowieka może się pogodzić ze sobą aż tyle sprzeczności. Pisarz niezwykle kontrowersyjny. Przez wielu uważany za geniusza. Przez innych całkowicie negowany. Twórczość Jasieńskiego cieszy się wciąż niesłabnącym powodzeniem.
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza