Ukazał się wakacyjny numer miesięcznika ”Teraz” a w nim: Czy Kielce to miasto z szansami na metropolię, czy raczej biedny, prowincjonalny „grajdołek”. W artykule „Wielkomiejski algorytm”, Lech Nikolski (prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych) próbuje odpowiedzieć jak ten problem wygląda z warszawskiej perspektywy. W uzupełnieniu wypowiedzi przedstawicieli władz lokalnych.„Groźny jest Trąbaczewski, nasz chemik, zwany popularnie Trąbą. Z powodu sinusoidy psychicznej. Ma niebezpieczne zafalowania, przypływy i odpływy energii”. – To cytat z jednej z powieści Edmunda Niziurskiego. Kto chciałby przeczytać o Kękusiu, Alcybiadesie, czwororęcznych i innych bohaterach utworów, urodzonego 80 lat temu pisarza znajdzie to wszystko na łamach najnowszego numeru.
O dłuższego czasu miesięcznik stara się promować twórczość literacką młodych poetów – efektem spotkania i dyskusji nad ich twórczością jest zamieszczona w numerze relacja, wypowiedzi młodych autorów oraz wybór wierszy zaprezentowanych podczas wieczoru poetyckiego.
Ponadto w „Teraz” omówienie konkursu fotograficznego „Kielce inaczej” pióra Pawła Pierścińskiego wraz z reprodukcjami nagrodzonych prac. Artykuły:
– o portalu „Wici” w trzecią rocznicę powstania,
– o skandalu obyczajowym, który towarzyszył wydaniu „Motorów”, Emila Zegadłowicza.
Każdy kto uczestniczył w Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Szydłowie i Chmielniku, otwarciu Muzeum Diecezjalnego i „Domu praczki” może przeczytać nie tylko artykuły relacjonujące te wydarzenia, ale również analizujące wartość zgromadzonych zbiorów, pióra historyków sztuki i zapoznać się z fotografiami wybranych dzieł.
W uzupełnieniu recenzje z najnowszych wystaw w BWA, spektakli teatralnych, nowości świętokrzyskich oficyn, koncertów muzycznych i Festiwalu Filmów NieZwykłych.
Zapraszamy do lektury „Teraz”.