To, co najlepsze w muzyce elektronicznej, połączone z klimatami orientalnymi – w niedzielę na letniej scenie Pałacyku – kolejna odsłona Flap Art, autorskiego stylu muzycznego Włodka Kiniorskiego. Obok duetu Kinior&Makaruk na scenie pałacykowego ogródka pojawi się Marek Chołoniewski (instrumenty komputerowe) oraz Krzysztof Knittel (syntezatory i samplery).Sam Kinior zagra na saksofonach i instrumentach perkusyjnych. Premierowy koncert z muzyką Flap Art miał miejsce kilka miesięcy temu w kieleckim Jazz Clubie. Muzykom towarzyszyła grafika i animacja komputerowa. Publiczność była pod ogromnym wrażeniem stylu stworzonego przez Kiniora. Słuchacze podkreślali ogromną siłę energetyczną muzyki, w której brzmiały mantry i wpływy Orientu.
Styl Flap zdaniem jego twórcy to jest to, co się dzieje teraz, czyli oznacza obecność. – To wszystko jest techno, ale techno uduchowione. Mówi się, że samplery są martwe, ale sampler w odpowiednich rękach żyje – mówił Kinior.
Koncert rozpocznie się w niedzielę o godz. 20. Bilety w cenie 5 zł można kupić w Pałacyku.
—————————————-
KINIOR & MAKARUK
Włodzimierz Kiniorski: saksofony, klarnet, gitara, flet basowy, wokal
Dariusz Makaruk: instrumenty elektroniczne
Założony w 2001 roku zespół unika do dziś klasyfikacji w jakimkolwiek gatunku muzycznym. W skrócie muzykę zespołu można określić jako połączenie jazzowej stylistyki improwizacji oraz elektronicznych brzmień inspirowanych muzyką współczesną Na koncertach pojawiają się również elementy muzyki etnicznej pochodzenia europejskiego i azjatyckiego wykonywanej we
współczesnej interpretacji. Część utworów przybiera charakter piosenki, mocno jednak przetworzonej i uwolnionej przez awangardowe myślenie.
Obecny repertuar to utwory autorskie zespołu, w których sekcja elektroniczna jest w kwestii kompozycji w stałej równowadze z
instrumentami akustycznymi frontmana, oraz dwa utwory Krzysztofa Komedy. Ustalone ramy repertuaru są bazą koncertu, od której muzycy świadomie odchodzą w trakcie wykonania budując innowacyjną dramaturgię oraz nowe formy muzyczne i brzmieniowe.
Zespół dwukrotnie współpracował z reżyserem Robertem Balińskim wykonując
muzykę do przedstawienia o charakterze „światło i dźwięk” z zaangażowaniem żywej projekcji video i generowanej laserami wizualizacji. Zespół nagrał dwie płyty: Nang-Pa – Meeting Flap (gościnnie Grażyna Auguścik) oraz
TA-PA-TI (zapis koncertu). Duet występuje również z teatrem Klinika Lalek tworząc na żywo oprawę dźwiękową do spektakli plenerowych. Kinior & Makaruk występowali m.in. na Festiwalu Jazz Jantar w Gdyni, Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi, na Festiwalu Polskiego Jazzu w Sztokholmie, na
Festiwalu Firmament w Kielcach.
STRONA ZESPOŁU: http://firmament.fan.pl/kinior&makaruk/
STRONA KINIORA: www.kinior.com
Włodek Kiniorski
Laureat wielu nagród: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Nagrody im. Krzysztofa Komedy, „Złotej Maski” za muzykę teatralną. Jego „African Snow” był płytą miesiąca w World Entertainment Network. Współpracował m.in. z Trebuniami-Tutkami, z Tomaszem Stańko, Twinkle Brothers, Stanisławem Sojką, Tie Break, Young Power, Teatrem Klinika Lalek z Wolimierza, Teatrem im. Witkacego w Zakopanem, teatrem Powszechnym w Warszawie. Stworzył muzykę do filmów – m.in. o Dalaj Lamie, Zdzisławie Beksińskim, Andrzeju Strumille.
Flap Art według Kiniora
Ponieważ trudno jest mi się wmiksować na jakąkolwiek półkę, postanowiłem tę półkę wymyśleć.
W samochodzie, jadąc kiedyś na koncert z Davidem Milesem (raper z Brooklynu ), wymyśliłem termin „Flap”. Miało to być coś między trip hopem a jungle. Miles to od razu podchwycił, mówiąc, że „flap” znaczy „trzepotać”. Spodobało mi się, bo jest to bliskie mojej naturze: trzepotać, wibrować. Po pewnym czasie stwierdziłem, że nie ma sensu ograniczać tego terminu do muzyki. Postanowiłem stworzyć z tego uniwersum : Flap Style to znaczy Obecność. Idąc za ciosem, Flap People to Ludzie Obecni. Obecność nosi w sobie oczywiście znamiona samopoznania. Po pewnym czasie zaistniał Festiwal Flap People, który został zorganizowany przy pomocy klubu Prokadencja z Łodzi. Notabene, festiwal ten zainaugurował jego działalność, fantastyczną zresztą. Potem zorganizowałem Festiwal Hasarapasa w Zagnańsku.
Tak jak w Łodzi w Prokadencji była to działalność o charakterze miejskim, tak w Zagnańsku na festiwalu Hasarapasa Flap Style Obecność chodziło o charakter ludyczny, wiejski, czyli formę festynu wiejskiego. Ponieważ trudno określić, co to jest flap music w gatunkach kulturowo tak skrajnych, postanowiłem zawęzić terminologię w muzyce: muzyka flap jest to muzyka łącząca barwy naturalne i wirtualne. Natomiast cały nurt kulturowy Flap dotyczy transformacji sztuki i jej ciągłych zmian.
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza