15 drewnianych kościołów w Polsce zostanie objętych w 2005 roku specjalnym programem ochronnym – w kościołach instalowane będą zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe. Inicjatywa jest próbą rozwiązania problemu pożarów i kradzieży w zabytkowych obiektach sakralnych.Oficjalnie start programu został ogłoszony na konferencji prasowej w Warszawie. Urządzenia są montowane już od kilku miesięcy.
W 2005 roku ochroną zostanie objętych 15 kościołów, w tym Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Godzięcinie (woj. dolnośląskie) i Kościół p.w. św. Mikołaja w Gąsawie (woj. kujawsko-pomorskie). W następnych latach programem ochrony objęte będą kolejne kościoły.
W Polsce znajduje się ponad 1700 drewnianych kościołów. Sześć z nich, położonych w miejscowościach Sękowa, Binarowa, Haczów, Blizne, Dębno i Lipnica Murowana, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Kościoły, głównie te drewniane, położone zwykle na uboczach miejscowości, są często obiektem włamań i kradzieży. Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2004 r. w obiektach sakralnych miały miejsce 733 kradzieże oraz 521 kradzieży z włamaniem. Najczęściej giną obrazy, rzeźby i figury, ikony, monety, świeczniki i lichtarze.
Co roku liczba drewnianych kościołów maleje. Powodem są pożary – w ostatnich 10 latach spłonęło ponad 50 świątyń (m.in. w Tarnowie, Witkowie, Rożnowicach). Tylko w 2004 r. zanotowano w Polsce 137 pożarów w obiektach kultu religijnego. Z policyjnej analizy wynika, że w blisko 60 proc. przypadków ich przyczyną są podpalenia, które często są sposobem na zatarcie śladów kradzieży.