Rozpoczął się egzamin dla uczniów trzecich klas gimnazjów, odbywa się już po raz czwarty – w naszym regionie zdawać go będzie 18 048 osób. Dla uczniów, którzy będą zdawać jego pierwszą część (test humanistyczny) to już drugi państwowy sprawdzian.Pierwszy zdawali trzy lata temu na koniec szóstej klasy szkoły podstawowej. Ten egzamin jest jednak ważniejszy. Nie bez powodu nazywano go „małą maturą” – jego wyniki mają decydujący wpływ na przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej.
Tegoroczny egzamin nie różni się od poprzednich, nieco wcześniejszy jest jedynie jego termin, a to dlatego że 4 maja rozpocznie się pisemna część nowej matury i egzaminatorzy wówczas skupią uwagę na poprawie prac maturzystów.
Później rozpocznie się natomiast rekrutacja do liceów – trwać będzie od 9 maja do 21 czerwca. Dzięki temu zapisując się do szkoły uczeń będzie wiedział ile uzyskał punktów z egzaminu i za świadectwo.
Dziś gimnazjaliści piszą test humanistyczny, jutro matematyczno-przyrodniczy. – Potrzebny jest do tego czarny długopis i otwarta głowa – stwierdził Jan Korczyński z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Ile punktów daje spokój?
Aby być spokojny o przyjęcie do każdego liceum w Kielcach w ubiegłym roku trzeba było uzyskać przynajmniej 151 punktów. Taka liczba gwarantowała przyjęcie do klasy matematyczno-informatycznej w I LO im. Stefana Żeromskiego. Tym, którzy chcieli uczyć się w klasach humanistycznych czy językowych, nie był potrzebny tak wyśrubowany wynik. Już 130 punktów gwarantowało miejsce w dobrym kieleckim ogólniaku.
Jak zdobyć tyle punktów?
Żeby uzyskać 151 punktów uczeń musi mieć na świadectwie czwórki przynajmniej z języka polskiego, obcego i matematyki. Czwarty punktowany przedmiot zależy od profilu klasy, do której się wybiera. W klasie matematyczno-informatycznej w I LO była nim fizyka. Cztery piątki na świadectwie dają 60 pkt, do których dodajemy 6 pkt za świadectwo z wyróżnieniem (czyli średnią ocen minimum 4,75 i co najmniej bardzo dobrą ocenę ze sprawowania). Potrzebne nam są jeszcze 2-3 dodatkowe punkty za osiągnięcia sportowe. Gdy uczeń ma 69 pkt, na egzaminie powinien zdobyć 82 pkt. To dużo, ale takie wyniki się zdarzają.