Bogato zdobione szable, rapiery, halabardy, a także broń palna i ochronna z czasów opisywanych w Sienkiewiczowskiej Trylogii – to wszystko można oglądać w Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Ekspozycja inauguruje obchody stulecia przyznania pisarzowi Nagrody Nobla.Jej organizacja była możliwa dzięki współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Początkowo w Oblęgorku miała być prezentowana tylko broń używana przez bohaterów Trylogii, ale okazało się, że jest tak wiele interesujących eksponatów, iż wystawę poszerzono o całą broń z tego okresu.
W sumie zgromadzono około 80 egzemplarzy najróżniejszej broni z XVII wieku. – Warto zwrócić uwagę na kilkanaście perełek, jak np. piękna szabla moskiewska ze wspaniałymi złoceniami czy olbrzymi dwuręczny miecz w sam raz dla Longina Podpięty – mówi Lidia Putowska, kierownik muzeum oraz kurator wystawy.
Ekspozycję skonstruowano w taki sposób, by zwiedzający z łatwością mogli się wczuć w atmosferę i czas epoki Sienkiewiczowskich bohaterów. Eksponaty pogrupowano w tematyczne kategorie, np. broń sieczna, palna, ochronna oraz paradna. Wystawę uzupełniają obrazy i grafiki z Muzeum Narodowego w Kielcach, prezentujące ówczesnych władców polskich, a także inne przedmioty z tamtych czasów.
Wernisaż rozpocznie się dziś o godz. 18. W jego trakcie muzeum zostanie przekazany zestaw komputerowy ufundowany przez sponsora, a goście będą mogli obejrzeć prezentację dawnej sztuki walki w wykonaniu Kompanii Wolontarskiej z Kielc. Ekspozycja będzie czynna do września.
pes Gazeta Wyborcza