Dlaczego mężczyźni nie chcą dopuścić kobiet do sfery publicznej?? W czym kobiety są gorsze?? Takie i wiele innych pytań zadają sobie kobiety na całym świecie. Właśnie dla tego powstają różnorodne kobiece ruchy. Właśnie dlatego, że mężczyźni czują się zbyt dobrze powstał ruch zwany feminizmem.Powstaje wiele haseł poprzez które kobiety się dowartościowują „Bo wszystkie biedronki to jedna rodzina” (aluzja do wykorzystywania kobiet w sieci supermarketów),
Feminizm (łac. femina – kobieta, feminizm= kobiecy) to ruch społeczno-polityczny, zapoczątkowany w 1789 roku. Kobiety walczące o swoje prawa różnie nazywano przez stulecia: emancypantkami, sufrażystkami, feministkami. Feminizm ma na celu równouprawnienie kobiet we wszystkich dziedzinach aktywności ludzkiej. Emancypantki nasiliły swoją działalność pod koniec XIX w. w USA i Anglii walcząc o prawa wyborcze dla kobiet.
W 1903 powstał w Anglii pierwszy kobiecy związek ruch sufrażystek Społeczno-Polityczna Unia Kobiet, który walczył o równouprawnienie kobiet w zakresie praw wyborczych oraz dostępu do edukacji. Efektem działalności ruchu było między innymi uznanie kobiet za jednostki prawne, obrona przed dyskryminującym ustawodawstwem pracy oraz walka z prostytucją .Trudno ocenić rolę ówczesnych emancypantek, dzięki którym prawo wyborcze kobiet współcześnie nie podlega dyskusji, a pomyśleć, że jeszcze w ubiegłym stuleciu były z tym takie problemy.
Feministki domagają się także możliwości równego dysponowania małżeńskim majątkiem, przyznanie kobietom prawa do pracy w zmniejszonym wymiarze godzin, legalizacji aborcji, zrównania płacy za wykonanie tej samej pracy, a także realnej możliwości uczestniczenia w życiu publicznym.
W ostatnich latach wzrosła np. reprezentacja kobiet w parlamentach państw skandynawskich. Niektóre z partii politycznych, zwłaszcza socjaldemokratyczne wprowadziły zasadę, polegającej na tym, że kobiety mają zagwarantowaną określoną liczbę miejsc w kierowniczych władzach partii. Nie jest tak jednak w państwach w których przy władzy pozostają ugrupowania zdecydowanie konserwatywne jak: Francja, Grecja, Portugalia czy Irlandia gdzie udział kobiet w polityce jest znacznie mniejszy. Podobnie jest także w Polsce, gdzie w parlamencie po 1989 roku zasiadało średnio 7-13% kobiet.
Dzięki aktywnej działalności feministek, wiele rozstrzygnięć dotyczących praw kobiet i równości płci znalazło swe miejsce w prawie międzynarodowym. Rządy państw zobowiązane są do podjęcia procesów legislacyjnych oraz podejmowania konkretnych kroków mających na celu likwidację dyskryminacji kobiet w życiu politycznym poprzez zapewnienie im, na równych warunkach, czynnego i biernego prawa wyborczego.
W Polsce działa kilka organizacji na rzecz kobiet m.in. Polskie Stowarzyszenie Feministyczne, Ruch na rzecz Obrony Kobiet, Demokratyczna Unia Kobiet, Pro Femina. Stwierdzono, iż kobietom, tak samo jak mężczyznom, należą się równe prawa wżyciu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym, kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagrodzenia za pracę o tej samej wartości, do zabezpieczenia społecznego, do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji, a także uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń.
Mankamentem teorii feministycznych jest również uproszczony sposób postrzegania przez nie rzeczywistości, polegający między innymi na dążeniu do przyznania kobietom, w imię haseł o wolność i równouprawnienie, prawa do aborcji.
Znaną Polską feministką jest Kazimiera Szczuka prowadząca teleturniej emitowany przez TVN „Najsłabsze ogniwo”