Ostatnio dość często się o nim pisze, mówi – pojęcia „metroseksualizm” użył po raz pierwszy angielski dziennikarz Mark Simpson 1994 roku – używał tego określenia w znaczeniu negatywnym. Określenie to szybko się przyjęło, ale dziś używane jest w znaczeniu pozytywnym, bo wskazuje na mężczyznę, który wyraźnie dba o swój zewnętrzny wygląd.Określenie to charakteryzuje młodych mężczyzn, heteroseksualnych, dobrze sytuowanych i zadbanych, wykształconych, mieszkających w dużych miastach. (przedrostek metro od metropolii). Jak wiele kobiet, lubią o siebie dbać, wlosy stawiają na żel, dbają o kondycję, stosują dietę, liczą kalorie. Chodzą do kosmetyczki, manicurzystki i na solarium. Używają kremów do twarzy, maseczek, balsamoworaz różnych produktów do włosów. Uwielbiają zakupy. Dbają o siebie, ale wymagają też więcej od kobiet. Oczekują od płci przeciwnej, aby ta była równie zadbana jak i on. Nie narzekają, gdy kobieta spędza kilka godzin biegając po centrum handlowym; robią to samo.
Przykładem mężczyzny metroseksualnego jest piłkarz David Beckham. Złośliwi twierdzą, że Beckham zmienia fryzury częściej niż niejeden mężczyzna skarpetki. Za metroseksualnych uważa się także m.in. Brada Pitta, Toma Cruise’a . W Polsce zjawisko to obserwuje się od około dwóch lat, w Europie od nieco dłuższego czasu (szczególnie we Włoszech).
Uogólniając: bardzo często noszą dłuższe włosy (czasem farbowane), a jeśli krótkie, to perfekcyjnie przycięte i niejednokrotnie wzmocnione pianką lub lakierem, są wydepilowani, chodzą w obcisłych sweterkach albo koszulach wciętych w talii, czasem robią lekki niezauważalny makijaż, mają zadbane paznokcie (czasem nawet pomalowane). Nie wstydzą się biegać po sklepach odzieżowych, robić operacji plastycznych, itp.
Metroseksualizm to akceptacja kobiecego pierwiastka tkwiącego w naturze mężczyzny, czułość, delikatność. Metroseksualny mężczyzna potrafi jednak być męski; wie, kiedy trzeba być „mężczyzną”.
Ile % kobiet, ile % mężczyzn używa:
Wody toaletowej – 91% kobiet, 83% mężczyzn;
Krem do twarzy – 77% kobiet, 72% mężczyzn;
Odzywka do włosów – 76% kobiet, 65% mężczyzn;
Balsam do ciała – 85% kobiet, 62% mężczyzn;
Żel do włosów – 60% kobiet, 70 % mężczyzn;
Lakier do włosów – 59 % kobiet, 20% mężczyzn;
Farba do włosów – 80% kobiet, 10% mężczyzn;
Pomadka ochronna do ust – 33% kobiet; 27 % mężczyzn;
Lakier do paznokci – 90% kobiet, 10 % mężczyzn;
Puder do twarzy – 40% kobiet, 10%facetow.
Magdalena Szymkiewicz