Wiadomo już, jak po remoncie wyglądać będzie siedziba Muzeum Historycznego Kielc. Wśród eksponatów znajdą się m.in. zdjęcia miasta autorstwa Pawła Pierścińskiego, kolekcja pocztówek, być może też ekspozycja dotycząca historii sportu w Kielcach.Muzeum Historyczne Kielc będzie miało swoją siedzibę w zabytkowej XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Leonarda. Na parterze powstanie mała kawiarnia. Główne sale wystawowe będą na pierwszym piętrze. Prace remontowe rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca. Potrwają ponad rok. Dyrektorem muzeum ma zostać dr Jan Główka, obecny pracownik Muzeum Narodowego. Za kilka dni zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie inwestora zastępczego remontu budynku.
– Szukamy go, bo wśród naszych pracowników nie ma osób, które znałyby się na konserwacji budynków. Podczas remontu przyszłej siedziby muzeum będą wykonywane takie prace. Ich zakres jest dość duży, trzeba wymienić prawie cały strop – mówi Sławomir Nowiński, dyrektor Wydziału Realizacji Inwestycji Urzędu Miasta.
Prac konserwatorskich wymaga też elewacja. Jak podkreśla dr Główka, trudnym zadaniem będzie też wyremontowanie wnętrza w taki sposób, by zachowało zabytkowy charakter.
Część eksponatów już jest: zdjęcia Kielc Pawła Pierścińskiego, kolekcja pocztówek o mieście, być może w muzeum powstanie też ekspozycja dotycząca historii kieleckiego sportu. – W pewnym momencie na pewno poprosimy mieszkańców o przekazanie starych zdjęć i innych przedmiotów, które mogłyby znaleźć się w muzeum – mówi dr Główka.
Historia kamienicy przy ulicy Leonarda, w której będzie się mieściło muzeum, sięga 1843 roku. Wtedy to Towarzystwo Kredytowe Ziemskie zakupiło plac pod budowę budynku na pomieszczenia biur Dyrekcji Szczegółowej. Kamienica powstała w połowie XIX wieku. Przez długi czas mieściło się w niej muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Anna Roży Gazeta Wyborcza