Dziś, 8 lutego, po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day). Z tej okazji uruchomiona została specjalna witryna internetowa Sieciaki.pl oraz przygotowano specjalne desktopowe aplikacje adresowane do dzieci i ich rodziców, a poświęcone bezpiecznemu surfowaniu w Internecie.Celem projektu jest pokazanie najmłodszym Internautom w sposób interesujący i skuteczny, jak omijać zagrożenia mogące pojawiać się podczas korzystania z witryn WWW, czatów, komunikatorów czy poczty e-mail.
Projekt Sieciaki.pl powstał w ramach kampanii społecznej „Dziecko w Sieci”, prowadzonej przez fundację Dzieci Niczyje. Celem tej kampanii, realizowanej w ramach programu Unii Europejskiej „Safer Internet” jest:
– poprawa bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu
– ochrona dzieci przed spotkaniem ze stronami WWW o treściach pornograficznych, witrynami pełnymi przemocy, a także internetowymi pedofilami
– edukacja w zakresie posługiwania się Internetem
– promocja bezpiecznych zastosowań Sieci
– certyfikowanie i promocja bezpiecznych stron i serwisów internetowych
„W polskim Internecie jest ogromna ilość witryn adresowanych do dzieci. Sam Internet nie jest niebezpieczny. Niebezpieczni są ludzie, którzy wykorzystują to nowe medium do realizowania swoich chorych pragnień” – mówi Krzysztof Nowański, Dyrektor Zarządzający IMPartner, firmy która jest odpowiedzialna za stworzenie koncepcji Sieciaków oraz realizację witryny internetowej www.sieciaki.pl
Jedną z ważniejszych części projektu jest oddanie w ręce dzieci „Sieciaka” – desktopowego ludzika, wirtualnego przyjaciela, który po zainstalowaniu na komputerze dziecka, będzie zawsze dostępny na pulpicie komputera. Sieciak bawi dzieci swoim zachowaniem – rusza się, wykonuje różnorodne czynności, przebiera się w wybrane przez dzieci stroje, itd.
Jednocześnie Sieciak może otrzymywać i pokazywać dzieciom komunikaty z Fundacji – informacje o nowych zadaniach, konkursach i inne ciekawostki. W miarę gdy dziecko zdobywa coraz więcej punktów w konkursie, Sieciak ma coraz więcej dostępnych zachowań, ubrań itd., jednym słowem Sieciak rozwija się wraz z postępami wiedzy dziecka na temat Internetu i bezpieczeństwa w Internecie.
Najlepszym sposobem na naukę jest zabawa oraz szlachetna rywalizacja. Aby zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy, IMPartner przygotował konkursy z nagrodami oraz elementem rywalizacji – listą rankingową. Dzieci zdobywają wiedzę, a jednocześnie punkty i „Bajty” („sieciakowa” waluta). „Bajty” dzieci mogą wymieniać na nagrody w sklepie internetowym, np. pliki muzyczne, czy dzwonki do telefonów.
Zadania konkursowe dla dzieci polegają np. na odszukaniu ikonek i odpowiedzeniu na kryjące się tam pytania. Ikonki mogą być ukryte na dowolnym z certyfikowanych przez ochotników z Fundacji serwisów. Wszystkie zadania konkursowe przygotowywane są przez pracowników Fundacji o odpowiednich uprawnieniach.
Dzieciom korzystającym z serwisu Sieciaki.pl przypadnie również bardzo ważna rola. To one będą decydowały o atrakcyjności poszczególnych stron internetowych. Wszyscy mali Internauci zalogowani na www.sieciaki.pl będą głosować na najlepsze ich zdaniem serwisy – a strona, która zbierze najwięcej głosów, otrzyma tytuł Serwisu Miesiąca/Roku. Głosowanie na stronę jest bardzo łatwe dla dziecka – odbywa się przez kliknięcie w specjalną ikonę umieszczoną na tej stronie.
Organizatorzy akcji i firma IMPartner liczą na duży odzew społeczny. W ramach dotychczasowych działań Fundacja Dzieci Niczyje prowadziła kampanię medialną pod hasłem „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”, wspieraną działaniami edukacyjnymi w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w Internecie, realizowanych na podstawie przygotowanych przez Fundację scenariuszy, do tej pory wzięło udział ponad 15 tys. dzieci.
Niestety, organizatorom nie wszystko udało się dopracować. Część stron Sieciaków niepoprawnie otwiera się w przeglądarce Firefox.
www.di.com.pl / www.sieciaki.pl