Kakofonia elektronicznych dźwięków wydawanych podczas gry na konsolach GameBoy wyprodukowanych przez Nintedo, zyskała miano sztuki dzięki polskim artystom. Gameboyzz Orchestra Project komponuje muzykę z komputerowych, 8 bitowych pisków i trzasków. Nowy nurt muzyczny został nazwany przez artystów „blip-popem”.Doświadczeni gracze odnajdą znajome brzmienia gier Nintendo, takich jak Tetris czy Mario Bros. Grupa tworzy muzykę przy pomocy sześciu modeli starych i nowych (Advance SP) konsoli do gry Nintendo podłączonych przy pomocy programu komputerowego do miksera dźwięku.
Jarek Kurda, który od wielu lat zajmuje się muzyką elektroniczną i grami wideo, jest liderem i jednym z założycieli Gameboyzz Orchestra Project. „Trzy, cztery lata temu grałem muzykę eksperymentalną. Wtedy po raz pierwszy wykorzystałem konsolę GameBoy jako instrument perkusyjny” – powiedział Kujda. Wtedy zdał sobie sprawę, że konsola może być wykorzystywana jako prymitywny syntezator.
Zastanawiał się; jeżeli jedna konsola GameBoy może być użyteczna przy tworzeniu muzyki, co się stanie jak by połączyć 6 konsoli naraz? Jarek Kujda znalazł pięć osób zapalonych do jego pomysłu i w ten sposób powstał Gameboyzz Orchestra Project.
„Gameboyzz Orchestra Project to przede wszystkim improwizacja”- mówi Jarek Kujda. „Przed koncertem przygotowujemy kilka tematów, potem już tylko improwizujemy w czasie koncertu”. Młodsza siostra Jarka i członek zespołu, Małgorzata Kujda, opisuje koncerty Gameboyzz Orchestra Project jako dużo hałasu.
„Tworzę muzykę przy pomocy mocniejszych brzmień i hałasów”. „Jednak każdy z nas robi inną muzykę, inne dźwięki. I wtedy na koncercie tylko improwizujemy, i wtedy to jest większa frajda dla nas” – dodaje.
Członkowie zespołu przyznają, że publiczność ma podzielone zdanie na temat ich twórczości, dla jednych to olbrzymia przyjemność, inni nie wiedzą jak zareagować. W świecie muzyki elektronicznej i nurtu „blip-pop” nie są wyjątkowi, chociaż Jarek Kujda przekonuje, że próbują. „Jest wielu ludzi tworzących według starej szkoły, używających starych komputerów Atari, Commodore, Spectrum”
„Chcemy grać tylko muzykę eksperymentalną, a nie odtwarzać cudze utwory. Tworzymy coś w rodzaju elektronicznej jam session” – mówi Jarek Kujda. Utwory Gameboyzz Orchestra Project są dostępne w internecie. Muzycy mają nadzieję na wydanie płyty CD w przyszłym roku. Grupę sponsoruje dystrybutor firmy Nintendo w Polsce.
W najbliższym czasie członkowie zespołu nie spodziewają się konkurencji. Grupa gra cztery, pięć razy do roku. Najbliższy ma się odbyć w Katowicach, 16 stycznia 2005 roku.