Miejskie Centrum Kultury zaprasza 31 grudnia 2004 rok na Noc Sylwestrową do kina ”Etiuda” w Ostrowcu Świętokrzyskim. O godz. 22.00 rozpocznie się koncert „Najpiękniejsze Tanga Świata” w wykonaniu zespołu AL TANGO. Potem zapraszamy na Toast Noworoczny, pokaz fajerwerków, wielkie losowanie upominków noworocznych oraz premierowy pokaz filmu „Aleksander” w reż. Oliver’a Stone’a.
Program:
22.00 – Najpiękniejsze Tanga Świata zagra zespół „Al Tango”. W repertuarze aranżacje oparte na kompozycjach Carlosa Gardel`a, Juan`a D`Arienzo, Roberto Fripo, Astora Piazzolli i innych. Muzycy koncertują najczęściej podczas wieczorów tanga, czyli milong, od początku swego istnienia propagują łączenie muzyki na żywo z tańcem. „Al Tango” znacza „do tanga”, a więc zapraszamy do tanga w Ostatnią Noc Roku 2004
Zespół zagra w składzie:
Piotr Rafałko – tenor,
Michał Kłosiewicz – skrzypce,
Jarosław Kutera – akordeon,
Marcin Maciejewski – kontrabas.
00.0 – Toast Noworoczny, pokaz fajerwerków, Wielkie losowanie upominków noworocznych
0.30 – „ALEKSANDER” premierowy pokaz filmu (reż Oliver Stone)
Rezerwacja i przedsprzedaż biletów
w kasie kina Etiuda
od godz. 14.00 do 20.00
Al. 3-go Maja 6, tel. 41/ 265 37 47
Bilet na koncert – 25 zł, na premierę filmu – 14 zł.
TANGO
Swój rozkwit tango argentyńskie osiągnęło w latach 1920-1950 zwanych „złotym okresem tanga”, wtedy to rozprzestrzeniało się szybko na cały świat. B było wykonywane w filmach, rewiach, operetkach, teatrach. Od początku XX wieku tango istnieje w prawie niezmienionej formie, jest tańczone na parkietach milong podobnie jak sto lat temu.
W latach międzywojennych w Polsce tworzyło tanga wielu wybitnych kompozytorów, m.in. Jerzy Petersburski, Henryk Wars, Władysław Szpilman, a teksty pisali: Julian Tuwim, Marian Hemar, Andrzej Włast. Tanga wykonywali: Stanisława Nowicka – królowa tanga, Hanka Ordonówna, Jan Kiepura, Pola Negri, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza i inni.
Obecnie w Polsce, tak jak na całym świecie tango przeżywa wielki come back. Uczą tanga na kursach i warsztatach tanecznych. W dużych miastach organizowane są tzw. milongi, a więc miejsca, gdzie tanga można posłuchać jak również tańczyć.