Kaczmarczyk/Barański/Dobrowolski i szwedzkie trio Esbjorn Svensson Acoustic – to formacje, które rozpoczną w najbliższy piątek w Kaliszu 31. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych. Dla fanów tego rodzaju muzyki festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kraju i imprezą liczącą się także za granicą.Na ten jeden z najstarszych w kraju festiwali muzyki jazzowej przyjadą w tym roku gwiazdy pianistyki oraz soliści z Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii i USA.
Inauguracja tegorocznego festiwalu przypadła pianiście Esbjornowi Svenssonowi i jego trio. „To legendarna formacja, która od pięciu lat zdobywa wszystkie możliwe nagrody, łącznie z tytułem europejskiego muzyka 2004 roku” – powiedziała organizator festiwalu Barbara Fibingier. Dodała, że polskie trio Kaczmarczyk/Barański/Dobrowolski zdobyło m.in. Grand Prix Jazzu nad Odrą.
Ciekawie zapowiada się koncert zamykający festiwal w wykonaniu wybitnego pianisty Brada Mehldau (USA) i mieszkającego od wielu lat w Kalifornii – kontrabasisty Darka Oleszkiewicza. Fani jazzu czekają też na koncert Filip Philipp Quintet z Austrii, zespołu współpracującego kiedyś z takimi gwiazdami, jak Natalie Cole, Placido Domingo, Luciano Pavarotti, czy Charles Aznavour.
Obok szwedzkiego trio i polsko-amerykańskiego duetu znajdą się również wybitne postaci jazzu: pianista Peter Beets (Holandia), keybordzista Django Bates i wokalistka Josefine Lindstrand (Wielka Brytania) oraz formacja Opus Absolutum z Władysławem Sendeckim, Vitoldem Rekiem, Charlie Mariano i Martinem France (obaj USA).
„Oprócz dużej dawki fantastycznej, światowej pianistyki, będzie można podziwiać w tym roku wiele muzycznych poszukiwań; myślę, że będą one bardzo udane” – zapowiada Fibingier.
„Jak co roku program festiwalu jest bardzo różnorodny i trudno byłoby dla wszystkich propozycji muzycznych wymyślić wspólny mianownik poza fortepianem, który jest znakiem firmowym tej imprezy” – powiedziała.
W 30 dotychczasowych edycjach kaliskiego festiwalu przygotowano ponad 300 koncertów, w tym wiele unikalnych produkcji, programów specjalnych telewizyjnych i radiowych. Historię festiwalu stworzyły projekty artystyczne muzyków tej klasy, co Adam Makowicz, Michel Petrucciani (Francja), Michaił Alperin (Rosja), Abdullah Ibrahim (RPA), Richard Galliano (Francja), Gonzalo Rubalcaba (Kuba) i amerykańscy muzycy z Sir Rolandem Hanną, George Adamsem i Uri Caine na czele.
Spore zainteresowanie wzbudzają każdego roku festiwalowe imprezy towarzyszące, szczególnie nocne jam sessions w Klubie Środowisk Twórczych „Wanatówka” oraz wystawy fotografii i plakatów, których tematem jest jazz i wszystko, co może być związane z tym muzycznym nurtem.
Festiwal potrwa trzy dni.