Popiersia Marca Chagalla, Witolda Lutosławskiego oraz Witolda Gombrowicza stanęły na skwerze Szarych Szeregów. Wykonali je kieleccy rzeźbiarze, członkowie Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Popiersia z brązu zostaną zamontowane na granitowych postumentach w okolicach ogródka jordanowskiego.Na postumentach znajdą się tabliczki z nazwiskiem oraz określeniem profesji każdego z twórców. – To konsekwencja konkursu na rzeźbę plenerową, którego organizatorem jest Związek Polskich Artystów Rzeźbiarzy Okręgu Kieleckiego oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – mówi Arkadiusz Latos, przewodniczący ZPAR. W konkursie wygrały propozycje trzech kieleckich rzeźbiarzy – Stanisława Domagały, Tomasza Łukaszczyka i Arkadiusza Latosa. Każdy z nich jest autorem jednego popiersia.
W alei znajdą się rzeźby słynnych europejskich twórców z końca XIX i z XX wieku. Będą to literaci, muzycy, pisarze, malarze, rzeźbiarze. – To decyzja Rady Kultury, działającej przy prezydencie miasta. Idea jest taka, by przybliżyć kieleckiej społeczności postaci wielkich twórców współczesnych. Ich dzieła inspirują, oddziałują na kulturę narodów – mówi Latos. Dodaje, że wybór miejsca na aleję rzeźb nie był przypadkowy. – Tuż obok mamy aleję lipową upamiętniającą nasze wejście do Unii Europejskiej – podkreśla przewodniczący ZPAR.
W przyszłym roku zostanie ogłoszona druga edycja konkursu. Jakie postaci trafią w następnej kolejności do alei rzeźb zadecyduje Rada Kultury.
Joanna Gergont Gazeta Wyborcza