Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, jedna z najmłodszych stałych placówek wystawienniczych w Polsce, wzbogaciło się o kolejne eksponaty. Nowe nabytki pokazano na specjalnej wystawie, która będzie czynna do końca roku.Gromadzone od trzech lat zbiory muzealne powiększył ostatnio zespół archiwaliów, obrazujących budowę Zakładów Starachowickich w dwudziestoleciu międzywojennym. Z tego okresu pochodzą też fotografie, obrazujące miejscową produkcję zbrojeniową – poinformował w czwartek dyrektor Muzeum, Andrzej Zawłocki.
Wśród nowych eksponatów jest także dokumentacja z okresu powojennego. „Kolekcja medali i pucharów, bogaty zbiór fotografii, związanych z produkcją samochodów ciężarowych Star, ciekawe prace plastyczne i publikacje uzupełniające zasoby źródłowe, pozwolą nam na opracowanie historii Zakładów Starachowickich” – powiedział dyrektor.
Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki, zwane też ekomuzeum, wzbogaciło również swoje zbiory paleontologiczne. Na wystawie eksponowane są tropy dinozaurów oraz skamieniała flora i fauna reprezentujące różnorodne regionalne ekosystemy. „Mają one dużą wartość poznawczą” – zaznaczył Zawłocki.
Starostwo starachowickie utworzyło ekomuzeum w 2001 roku na terenie powstałego w latach 1836-1841 zespołu wielkopiecowego byłej Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star”. Do 1968 roku pracowała w niej maszyna parowa z przedwojennej Wystawy Światowej w Paryżu. Muzeum prezentuje także tradycje hutnictwa od starożytności po współczesność.