Zbrodnie wojenne w Czeczenii czy walka o ułaskawienie skazanej na śmierć Amerykanki – to tematyka niektórych filmów, jakie będzie można obejrzeć od środy na Politechnice Świętokrzyskiej. Filmy zostaną wyświetlone podczas II Festiwalu Objazdowego „Prawa człowieka w filmie”, który zorganizowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.– To świetne obrazy, które próbują pokazać, jak dowolnie są traktowane prawa jednostki. Filmy były już wyświetlane w kilku miastach i zawsze były bardzo gorąco przyjmowane – mówi Arkadiusz Płoski, współorganizator festiwalu, członek HFPC i pracownik PŚk.
W sumie podczas dwudniowej imprezy w sali 101 budynku A PŚk będzie można obejrzeć 11 filmów dokumentalnych. Szczególnie interesująco zapowiada się „Siłaczka” o nastoletniej sportsmence molestowanej przez trenera, której historia została opisana w „Gazecie Wyborczej”. W czwartek o 20.40 odbędzie się spotkanie z Jerzym Stępniem, sędzią Trybunału Konstytucyjnego, i Piotrem Morawskim, reżyserem filmu „Opozycja w PRL”. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Co na festiwalu?
– środa
godz. 15.30 – otwarcie,
15.45 – „Domniemanie winy”, reż. Pamela Yates, USA 2002, o pracy amerykańskich obrońców z urzędu,
17.50 – „Egzekucja Wandy Jean”, reż. Liz Garbus, USA 2001, walka o ułaskawienie skazanej na śmierć kobiety,
19.30 – „Siłaczka”, reż. Maria Zmarz-Kaczanowska, Polska 2002, historia nastoletniej sportsmenki molestowanej przez trenera,
20.25 – „Linia frontu”, reż. Yifat Kedar, Izrael 2001, o Amirze Hass, jedynej izraelskiej dziennikarce mieszkającej w Ramallah,
21.30 – „Mój terrorysta”, reż. Yulie Cohen-Gerstal, Izrael 2002, historia nawiązania kontaktu przez ofiarę zamachu z terrorystą za niego odpowiedzialnym.
marc Gazeta Wyborcza