Tylko do końca kwietnia można przekazać część podatku na potrzeby instytucji pożytku publicznego. W regionie są takie dwie. Do tej pory na taką formę pomocy zdecydowało się najwyżej kilkudziesięciu podatników.W województwie świętokrzyskim są dwie organizacje mające status pożytku publicznego. Jako pierwsza uzyskała go na początku marca Caritas Diecezji Kieleckiej. Od kilku dni może się nim poszczycić również Fundacja Gospodarcza im. Świętego Brata Alberta. To bardzo mało, bo najczęściej w innych regionach kraju jest takich organizacji po kilkanaście. Wykaz wszystkich działających można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzięki statusowi organizacji pożytku publicznego osoby prywatne i fizyczne mogą 1 proc. swojego podatku przekazywać na działania tych instytucji.
Okazuje się jednak, że w Kielcach taką formą pomocy zainteresowania nie ma praktycznie żadnego. – Na 30 tysięcy zeznań podatkowych, które wpłynęły już do naszego urzędu znaleźliśmy zaledwie 15, w których zastosowano ten rodzaj pomocy – mówi Jadwiga Rodzeń, zastępca naczelnika I Urzędu Skarbowego w Kielcach. Przyznaje, że to bardzo mało. Podobnie jest w II US przy ul. Częstochowskiej.
– Procedura przekazania pieniędzy jest prosta. A nam przyda się każda złotówka, bo potrzebujących nie brakuje – usłyszeliśmy w siedzibie Caritas Diecezji Kieleckiej. Jeśli podatnik już złożył zeznanie, a chciałby skorzystać z takiej formy pomocy może jeszcze złożyć korektę zeznania. Ma na to czas do 30 kwietnia.
Jak wspomóc
Należy obliczyć roczny podatek i jego 1 procent wpłacić na konto danej instytucji. W zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce trzeba wpisać, że dokonało się takiej darowizny i odjąć jej wysokość od kwoty należnego podatku.
mba Gazeta Wyborcza