Już 22 czerwca zainauguruje swoją działalność Wzgórze Zamkowe a wraz z nim Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej i Design Centrum Kielce. 24 czerwca będzie dniem otwartym. Zapraszamy do zapoznania się z niezwykłą ekspozycją i ciekawym miejscem.Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, tak jak DCK, powstał w murach dawnego kieleckiego więzienia. Tutaj mieszkańcy miasta i regionu, zwłaszcza młodzi, będą poznać patriotyczne i obywatelskie dokonania swoich przodków. Dzięki śmiałemu projektowi władz miasta i unijnemu wsparciu dawne więzienie – groźne i ponure dla pokoleń Kielczan – zamieniono w miejsce przyjazne i otwarte. Projekt ekspozycji stałej OMPiO przygotowany został w warszawskiej pracowni projektowej Mirosława Nizio – twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Historia miasta, od jego zarania do schyłku XVIII wieku, podana skrótowo i czytelnie, zostanie zaprezentowana za pomocą multimedialnej prezentacji. Z hallu można się udać w prawo do „Biblioteki”. Eksponowane będą w niej wybrane wydarzenia historyczne począwszy od 1791 r. – uchwalenia konstytucji 3 maja, aż do czasów dwudziestolecia międzywojennego. Nacisk zostanie położony zwłaszcza na te momenty dziejów miasta i regionu, które w sposób szczególny eksponują postawy patriotyczne i obywatelskie Kielczan i postaci związanych z Kielecczyzną. Wizualnie "Biblioteka" to przestrzeń w starym stylu, nawiązująca do stylistyki bibliotek z epoki klasycyzmu. Wzdłuż ścian rozlokowane zostaną szafy biblioteczne, po środku zaś "Wehikuł czasu", przestrzeń stanowiąca bogatą wizualnie prezentację stworzoną z obrazów i dźwięku. Również w zakamarkach i szufladach "antycznych" mebli kryć się będą nowoczesne obiekty multimedialne. Spacer po "Bibliotece" zakończy krótka charakterystyka Kielc i Kielecczyzny w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W korytarzu zostaną przedstawione sylwetki najbardziej zasłużonych dla miasta i regionu najwyższych urzędników: wojewodów i kolejnych prezydentów Kielc. Skręcając z korytarza w prawo, przechodząc obok zabytkowych więziennych drzwi, zwiedzający znajdą się w mrocznym pomieszczeniu, ze zdefasonowanymi meblami. Dekoracje będą budzić jednoznaczne skojarzenia z wojną i bombardowaniami. Wystające z posadzki ekspozytory zawierać będą eksponaty związane z działalnością partyzantów. Zagadnienie II wojny światowej pragniemy bowiem ująć wieloaspektowo. Chcemy pokazać zarówno czyn zbrojny Kielczan i mieszkańców Kielecczyzny (zwłaszcza aktywność grup partyzanckich), jak również krzywdy i prześladowania, jakich ludność cywilna doświadczyła z rąk hitlerowskiego okupanta.
Kolejnym przystankiem na trasie zwiedzania OMPiO będą pomieszczenia poświęcone wydarzeniom od zakończenia wojny do współczesności. Głównym elementem tego miejsca będzie zbudowana z modułów szafa na archiwalia, budząca skojarzenia z peerelowską "meblościanką". Jej kształt ma nawiązywać do polskiego designu lat 70. Na półkach, prócz dokumentów i archiwaliów, umieszczone zostaną eksponaty z epoki, które mają sugerować widzowi następny etap zwiedzania – Centrum Designu.
Następnie zwiedzający będą mogli przejść do piwnic – najstarszej części kieleckiego więzienia. Tu znajdą się elementy nawiązujące do Muzeum-Miejsca Pamięci 1939 – 1956”. Pierwszym etapem ekspozycji piwnic będzie karcer wodny. Karcer stanowić ma mocny akcent, który skłoni do refleksji nad historycznym charakterem tego miejsca. Karcery pozostawione zostaną w klimacie surowości i autentyzmu, poprzez działanie mocnym oświetleniem (budzącym skojarzenia z atmosferą przesłuchań) i dźwiękiem wywołają w widzu efekt niepokoju i dyskomfortu, nawet lęku. Sercem ekspozycji będą dwie centralne sale piwnic, do których zwiedzający dotrze, skręcając z korytarza karcerów w prawo. W pomieszczeniu znajdować się będą ekspozytory w formie okrągłych betonowych studni – dysz, surowych, z widocznymi gdzieniegdzie odbiciami oszalowania. W ekspozytorach umieszczone będą przedmioty budzące jednoznaczne skojarzenia ze historyczną funkcją miejsca.
Już 22 czerwca zainauguruje swoją działalność Wzgórze Zamkowe a wraz z nim właśnie OMPiO a 24 czerwca będzie dniem otwartym. Zapraszamy do zapoznania się z tą niezwykłą ekspozycją i ciekawym miejscem.
program inauguracji
22 czerwca
17:00 uroczysta inauguracja z udziałem władz państwowych i miejskich
23 czerwca
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
I.PANEL DYSKUSYJNY 10:00-13:30 *
Temat: Czy jest miejsce na patriotyzm w zjednoczonej Europie?
II.PANEL DYSKUSYJNY 15:30-18.00 * Temat: Aktywny obywatel – Patriota XXI w. Rozmowa międzypokoleniowa.
Paneliści:
Henryk Wujec
Prof. Ryszard Bugaj
Prof. Piotr Gliński
Grzegorz Miecugow
Dr Krzysztof Posłajko
Paweł Rojek
Leszek Jażdżewski
* Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, niezbędna jest rejestracja do dnia 11.06.2012.
24 czerwca
Dzień Otwarty Wzgórza Zamkowego
Wszystkie atrakcje DCK i OMPiO dostępne dla chętnych od godz. 10:00 – 17:00
Wstęp bezpłatny
www.zamkowa3.pl