„Kolor i geometria” to tytuł wystawy w Muzeum Narodowym w Kielcach, której otwarcie miało miejsce 10 lutego. Na wystawie, która będzie czynna do 3 kwietnia, zaprezentowano aktualne osiągniecia europejskiej sztuki nurtu geometrii. Abstrakcja rozwinęła się na początku XX wieku i do dzisiaj można obserwować różne jej przejawy.Na wystawie znalazły się dzieła abstrakcji geometrycznej, jak wskazuje tytuł wystawy, choc abstrakcja może się przejawiać także w formach niegeometrycznych. Abstrakcję charakteryzuje wyeliminowanie z dzieła wszelkich przedstawień mających swoje odniesienie bezpośrednio do postaci, przedmiotów, z którymi mamy styczność w rzeczywistości.
W dziełach tego nurtu myśli i idee autora są przekazywane za pomocą form geometrycznych, kompozycji, odpowiednich rytmów. Żeby przybliżyć trochę tę sztukę, można ją porównać do matematyki, która ma swoje założenia wyrażone we wzorach. Geometria w sztuce jest językiem uniwersalnym, możliwe jest więc zestawienie dzieł twórców z różnych krajów, gdyż na płaszczyźnie sztuki mówią oni tym samym językiem. Abstrakcję geometryczną można także porównać do muzyki, będąc bliska matematyce jest bliska także i muzyce. Zapis nutowy także jest formą języka, podobnie jak geometria. Sztuka ta pozwala na swobodną interpretację dzieła, jednak jej języka należy się nauczyć, podobnie jak wzorów matematycznych czy zapisu nutowego.
Wystawa w Muzeum Narodowym jest zbiorem ciekawych przedstawień tej sztuki, możemy tam odnaleźć ogromną różnorodność nastrojów i tematów. Zobaczymy obrazy, instalacje oraz rzeźby 50 artystów z 12 krajów, głównie europejskich (Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Węgier i Wielkiej Brytanii), ale także Wenezueli czy Japonii.
Także dzieci będą mogły dosłownie wejść w świat geometrii, koloru i światła, gdyż dla najmłodszych przygotowano ciekawy plac zabaw inspirowany abstrakcją geometryczną. Jest to godne zauważenia, gdyż moim zdaniem należy już najmłodszych uczyć sztuki właśnie przez zabawę.
Marcin Białek