Pierwszego marca br. rozpoczął się drugi semestr Akademii Polskiego Filmu. Studenci kieleckich uczelni będą mieli okazję zapoznać się z czołowymi filmami powstałymi w latach 60. XX stulecia, uważanego za najciekawszy tematycznie i artystycznie w historii rodzimej kinematografii. Będą to kolejne tytuły z dorobku tzw. „polskiej szkoły filmowej” oraz ekranizacje wielkiej literatury polskiej, by wymienić „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza (w reż. Aleksandra Forda) oraz „Faraona” Bolesława Prusa (reż. Jerzy Kawalerowicz).Pierwszego marca br. rozpoczął się drugi semestr Akademii Polskiego Filmu. Studenci kieleckich uczelni będą mieli okazję zapoznać się z czołowymi filmami powstałymi w latach 60. XX stulecia, uważanego za najciekawszy tematycznie i artystycznie w historii rodzimej kinematografii. Będą to kolejne tytuły z dorobku tzw. „polskiej szkoły filmowej” oraz ekranizacje wielkiej literatury polskiej, by wymienić „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza (w reż. Aleksandra Forda) oraz „Faraona” Bolesława Prusa (reż. Jerzy Kawalerowicz).
Na ekranie kina WDK pojawią się ambitne tematycznie przekazy Wajdy, Munka, Różewicza, Hasa, Kutza, Konwickiego i innych klasyków polskiego filmu, pokazujących Polaków, z jednej strony pragnących życia wolnego od trosk „ojczyźnianych”, po prostu osobistego, z drugiej jednak nie potrafiących się zdystansować od „masochizmu narodowego”. Aby były właściwie zrozumiałe przez współczesnego (młodego) widza, konieczna jest nie tylko uwaga, ale przygotowanie historyczne, politologiczne, kulturowe, co w jakiejś mierze – mamy taką nadzieję – spełniają wykłady przed projekcjami. W owych dziełach spod znaku „polskiej szkoły filmowej” lub pozostających w jej kręgu, ambitni twórcy próbowali nakłonić widzów do zastanowienia się nad losem bohaterów żyjących w Polsce w latach 40., 50. I 60. – ciągle mocno zdeterminowanym II wojną światową i nowym ładem ustanowionym po jej zakończeniu.
Przez pryzmat takich filmów, jak m.in. „Niewinni czarodzieje”, „Zezowate szczęście”, „Jak być kochaną”, „Salto”, „Struktura kryształu”, warto zastanowić się nad tym, jak w ogóle było możliwe, że polskim reżyserom filmowym udało się niemal nie wejść w krąg kultury socrealistycznej (socjalistycznej) i związanych z nią oczekiwań władz co do „ideologicznej poprawności” artystów i skupić na jednostce, niemal zupełnie ignorując tzw. „bohatera zbiorowego”, który miał przecież wskazywać jedynie słuszną „obywatelską postawę”? A jednak z powodu pragnienia wyrażenia bynajmniej nie jedynej prawdy o „tamtych” czasach, być może właśnie z konieczności ułożenia się z władzą, prowadzenia z nią gry (nie zawsze – co prawda – udanej) za cenę zaistnienia na ekranie, twórcy „polskiej szkoły filmowej” stworzyli kino konceptualne, które ukształtowało powojenną inteligencję. Kino to nie poddało się uproszczeniom i łatwym mitom, by wymienić choćby wciąż funkcjonujący idealistyczny obraz Powstania Warszawskiego, przekonanie, że należymy do narodu zwycięzców w II wojnie światowej, czy prawo do wolności postępowania i wypowiedzi w PRL…
W semestrze letnim studenci kieleckich uczelni będą mogli obejrzeć filmy poruszające problemy życia w powojennej Polsce lat 50. I 60., ciągle z odniesieniami do II wojny światowej, czyli egzystencji w zdegradowanym tym wydarzeniem (i jego konsekwencjami) świecie, ale już próbujących żyć lżej, bez dogmatu i ograniczeń. Twórcy w różnych konwencjach, od relacji, refleksji, począwszy, przez groteskę i satyrę, na podskórnie czytelnych komentarzach czy pytaniach (czasami celowo bez jednoznacznych odpowiedzi) pokazali filmy, które skłoniły widza do głębszych przemyśleń wokół ideologii i obowiązujących zawsze wartości uniwersalnych. Czy taki będzie ogląd tych filmów wśród kieleckich studentów na początku drugiej dekady XXI stulecia? – zobaczymy. Początek drugiego semestru zajęć w Akademii Filmu Polskiego już 1 marca 2011. Zapraszamy na pierwsze filmy: Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra” i Andrzeja Wajdy „Niewinni czarodzieje”. Przypominamy, że obowiązują zapisy na zajęcia w drugim semestrze i pobranie karnetów w kasie kina WDK oraz u opiekuna semestru dr Moniki Bator.