O Ostrowcu Świętokrzyskim przez pryzmat kultury pisze Agata Majcher.Historia
Ostrowiec Świętokrzyski to jedno z trzech miast należących do tzw. Trójmiasta nad Kamienną. Leży w północno-wschodniej części województwa i jest drugim, co do wielkości miastem województwa. Od wielu lat jest ono rozpoznawane jako duży ośrodek przemysłowy. Szczególnie za czasów PRL-u prężnie rozwijały się tu huty żelaza, zakłady metalurgiczne, materiałów ogniotrwałych, przemysł chemiczny, poligraficzny i drzewny.
Ostrowiec to miasto pamiętające prehistorię. Najdawniejsze znaki stałego osadnictwa pochodziły z epoki kamienia. Ślady swojej bytności pozostawiły tu ludy kultur: lendzielsko- palgorskich, pucharów lejkowatych i amfor kulistych. To właśnie dzięki nim powstały na terenie miasta pierwsze kopalnie krzemienia, wykorzystywanego do produkcji narzędzi.
Zwiedzić warto
Ostrowieckie miasto to idealny punkt wycieczek wszystkich weekendowych podróżników. Znaleźć można tu wiele interesujących zabytków: kolegiatę p.w. Św. Michała Archanioła z początku XVII wieku, w stylu neobarokowym, pałac myśliwski hrabiów Wielkopolskich przy ulicy Kuźni, dworzec kolejowy z końca XIX w., pozostałości cmentarza żydowskiego na wzgórzu parkowym, czy dawny zajazd pocztowy z przełomu XVIII i XIX w.
Kultura
Witold Gombrowicz urodził się i mieszkał przez pierwsze 7 lat życia w Małoszycach, niewielkiej wsi w powiecie opatowskim. To właśnie z tego powodu od 2003 roku w Ostrowcu organizowane są Pikniki Gombrowiczowskie. Ogólnopolska impreza kulturalna skupia się na twórczości pisarza przez wystawianie sztuk jego autorstwa. W trakcie pikniku wyświetlane są filmy fabularne i dokumentalne o jego życiu. Organizowane są wystawy artystyczne, spotkania dyskusyjne, rajd „Szlakiem Gombrowicza”, oraz happeningi.
Kolejną charakterystyczną i znana postacią pochodząca z okolic Ostrowca Świętokrzyskiego jest Mira Kubasińska. Na jej cześć powstał Festiwal Bluesowo-Rockowy „Wielki Ogień”. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce całkiem niedawno, bo w 2007 roku. Celem przeglądu jest upowszechnienie dorobku muzycznego artystki, ale też wspieranie i promocja nowych wykonawców, umożliwienie im wymiany doświadczeń artystycznych ze znanymi zespołami bluesowymi i rockowymi. W ramach festiwalu organizowany jest Konkurs Młodych Wykonawców i warsztaty muzyczne, prowadzone przez znanych artystów. W tym roku na koncercie inauguracyjnym wystąpił zespół Kult, a w konkursowym jury zasiedli Martyna Jakubowicz, Piotr Nalepa i Robert Lubera.
W listopadzie już tradycyjnie Ostrowiec gra jazz! W hotelu Gromada odbywają się Zaduszki Jazzowe. Wówczas występują w mieście najlepsi artyści tego gatunku. W zeszłym roku imprezę odwiedził wybitny, amerykański saksofonista Bill Evans, a prócz niego wystąpili jeszcze Darek Ziółek – jeden z najlepszych gitarzystów basowych w kraju, PaCoRa TRIO i inni. Prócz tych imprez, co roku Ostrowiec organizuje Dni Ostrowca, Ziemi, Muzyki, prezentacje teatralne, Kabaretony, spotkania szantowe, czy Wiosnę Muzyczną w klubie Perspektywy. Istotnymi i prężnie działającymi ośrodkami kultury są: Miejskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Historyczno Archeologiczne i kino Etiuda.
Młodzi działają
Opisując kulturalne meandry Ostrowca Świętokrzyskiego nie można zapomnieć o Stowarzyszeniu Nie Z Tej Bajki. Grupa kulturotwórcza działa od prawie 3 lat, jej członkowie to głównie studenci lub absolwenci ASP, ale nie tylko. W szeregach stowarzyszenia znajdzie się też miejsce dla każdego zdolnego entuzjasty sztuk plastycznych. Bo chodzi głównie o to, aby działać. O „Nie z tej bajki” zrobiło się głośno, gdy powstał „Mural na Hucie”: fantazyjne malowidło rozciągające się na murze o powierzchni 160m, przy rondzie Republiki Ostrowieckiej. Mural powstał w maju 2008 roku, przy finansowym wsparciu ostrowieckiego MCK-u. Autorem projektu jest Norbert Rusiński, który jednocześnie przewodniczył kilkunastoosobowej grupie malarzy.