Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs pod hasłem „Prawa człowieka w filmie” zawita do Kielc już 17 listopada i zatrzyma się u nas na 3 dni.W tym roku filmy oscylować będą głównie wokół czterech tematów:
– patriotyzm po polsku,
– życie za czasów PRL,
– wojny jako plaga XXI wieku,
– rodzicielstwo.
Wszystkie aspekty przedstawione zostaną w trudnych okolicznościach życia codziennego. Szczegółowy plan filmów dostępny jest w kalendarzu Wici.
Ponadto w trakcie festiwalu odbędą się także spotkania. W środę, 18 listopada, o godz. 19.30 prof. Stanisław Meducki opowie o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Zaś dzień później, również o 19.30, Wojciech Arczyński (sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach) przedstawi temat sytuacji prawnej homoseksualistów w Polsce.
Uwaga – Istnieje możliwość zaprezentowania uczniom szkół średnich pokazów specjalnych w godz. 8.-00 – 14.00 uwzględniających wymienione wyżej tytuły (do indywidualnego uzgodnienia). Kontakt w tej sprawie: Urszula Kwiecień – dyrektor Studenckiego Centrum Kultury Politechniki Świętokrzyskiej Tel. 509 035 505.
Festiwal organizowany jest od 2003 r. we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. Po grudniowym warszawskim festiwalu międzynarodowym, którego organizatorami są: Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy co roku organizowany jest Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal nieustannie się rozwija, odwiedzając coraz więcej polskich miast. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach – wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Opracowują też własny program licznych imprez towarzyszących. Współorganizatorem kieleckiej edycji festiwalu jest Studenckie Centrum Kultury Politechniki Świętokrzyskiej.