Ile powinno być państwa w kulturze? Czy musi ona podlegać prawom ekonomii? Jaka jest rola mediów? To tylko niektóre z problemów, które stały się polem do dyskusji na VI Kongresie Kultury Polskiej w Krakowie.O jego przebiegu można przeczytać w artykule „Przestrzeń dialogu”. Tekst został wzbogacony wypowiedziami uczestników obrad: Juliusza Brauna, Roberta Kotowskiego, Leszka Mądzika i Mariana Rumina.
W lipcu minęła 40. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Bez echa, bez publikacji, sesji naukowych. Czy jeden z największych polskich pisarzy odchodzi w niepamięć? – zastanawia się prof. Stanisław Żak przypominając zasługi autora „Ferdydurke” dla literatury i starania o Nagrodę Nobla dla niego. Przywołać sylwetkę twórcy należy jeszcze z jednego powodu – jego imię nadano Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, która jest spadkobierczynią stuletniej tradycji kieleckiego bibliotekarstwa. O tej okrągłej rocznicy można również przeczytać na łamach „Teraz”.
W Tominach koło Ożarowa odkryto pozostałości osadnictwa rolników z VI i V tysiąclecia p.n.e. O ich kulturze i historii badań pisze Marcin Szeliga z UMCS w Lublinie, uczestnik wykopalisk.
W miesięczniku znalazły się m.in. bogato ilustrowana prezentacja wystawy „Historia i Polonia” w kieleckim Muzeum Narodowym, a w cyklu prezentacji młodej literatury sylwetka Mateusza Pakuły z Kielc, laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za najlepszy debiut. Ponadto recenzje teatralne, muzyczne, książkowe, fotograficzne, plastyczne, stałe felietony Juliusza Brauna, Piotra Kletowskiego i Marka Mikosa.
Zachęcamy do lektury